Gizliilimler.Org

Gizli dünyaların kapısını aralamaya hazır mısın?

24 Kasım Öğretmenler Günü Konuşması 1

Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı ve şifrenizi girin

Haberler:

Sayfa: [1]
*GönderenKonu:

24 Kasım Öğretmenler Günü Konuşması 1

(Okunma sayısı 1571 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.


Çevrimdışı Hikmet Çiftçi
Süper Moderatör
Özel Onur Üyesi
*

Kazandığı madalyalar:
********
Ruh Hali: Huzurlu
Rep Puanı: 141
Üye No: 793
Açtığı Konuları Göster
İletilerini Göster
Cinsiyet:
İleti: 856
Nice dostlar gördük, içten gülen güldüren...

  • Profili Görüntüle

24 Kasım Öğretmenler Günü Konuşması 1

« : Ekim 22, 2013, 02:31:44 ÖS »


ÖĞRETMENLER GÜNÜ KONUŞMASI - 1

Muhterem büyüklerim,
Değerli öğretmen arkadaşlarım,
Sevgili öğrenciler…

Bakan gözlerin önüne çekilmiş kapkara cehalet perdesini yırtan, bomboş beyinlere bilgi nuru eken; sevgiden, insanlıktan nasibini almamışlara, ilme, medeniyete, kültüre susamışlara ilim ve sevgi pınarından su veren, aç ruhları doyuran, insanı insan yapan öğretmendir.

Milletimiz, yıllar boyunca âlimlere, âriflere ve öğretmenlere güvenmiş, itibar etmiştir. Türk milleti, bu itibar ve itimadın ifadesi ve mesleklerin en ulvisi olması bakımından 24 Kasım 1928’de milletimizin kurtarıcısı ulu önder Atatürk’e “BAŞÖĞRETMEN”lik payesini vermiş, o yüce insan da başöğretmenlik payesini memnuniyetle kabul etmişlerdir. Bu, bizler için sonsuz bir gurur kaynağıdır.

Bir milletin geleceğini, gençlerin varlığında gören ve yeni nesli öğretmenlere emanet eden Atatürk, bir millet için öğretmenin önemini, şu sözüyle bariz bir şekilde ortaya koyuyor.
“Milletleri kurtaranlar yalnız ve ancak öğretmenlerdir. Öğretmenden, eğitimden yoksun bir millet, henüz bir millet namını alma yeteneğini kazanamamıştır.”

Öğretmenlik, bütün mesleklerin en önemlisi ve en başta gelenidir.
Öğretmen, bir kuyumcu sabrıyla taze beyinleri işleyen, bir bahçıvan edasıyla eğitim bahçesinin en nadide çiçeklerini yetiştiren, her zaman Yunus Emre’nin, Mevlana’nın engin insanlık sevgisi misali seven ve sevmeyi öğreten, milli birlik ve bütünlüğün sağlanmasında tek çarenin, millî kültürümüzü öğretmek olduğu şuuruna inanan insandır.

Sevgili öğrenciler!
Öğretmen Yemin Belgesi’nin bir bölümü aynen şöyledir.
“Türkiye Cumhuriyeti Anayasasına, Atatürk inkılâp ve ilkelerine, Anayasa’da ifadesini bulan Türk milliyetçiliğine sadakatle bağlı kalacağıma… Türk milletinin millî, ahlakî, insanî, manevî ve kültürel değerlerini benimseyip, koruyup bunları geliştirmek için çalışacağıma… namusum ve şerefim üzerine yemin ederim.”

Görülüyor ki, Türk milli eğitiminin amaçları doğrultusunda, sizlere millî, ahlakî, insanî, manevî ve kültürel değerlerimizi vermeye, Atatürk ilke ve inkılâplarını öğretmeye, Anayasa’da ifadesini bulan Türk milliyetçiliğine sadakatle bağlı kalmaya, öğretmenler,  namus ve şerefleri üzerine yemin etmişlerdir.

Sizlerin de öğrenmeye ne kadar azimli ve istekli olduğunuzu hepimiz bilmekteyiz.
Eğitim ve öğretimdeki hedefimiz budur. Ancak bu amaçlar doğrultusunda hareket ederek medenî ve çağdaş milletler seviyesine ulaşabiliriz.

Sevgili öğrenciler!..
Öğretmenlerinizi daima sevin ve sayın.

Hepinize aydınlık, mutlu, huzurlu, başarılı günler diliyor; sevgi ve saygılar sunuyorum.

Altay Tigin

facebookta paylaş

Kayıtlı

Nice dostlar gördük, içten gülen, güldüren
Nice dostlar gördük, dıştan gülen, öldüren…

Sayfa: [1]