Gizliilimler.Org

Gizli dünyaların kapısını aralamaya hazır mısın?

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Konuşması 1

Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı ve şifrenizi girin

Haberler:

Sayfa: [1]
*GönderenKonu:

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Konuşması 1

(Okunma sayısı 1119 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.


Çevrimdışı Hikmet Çiftçi
Süper Moderatör
Özel Onur Üyesi
*

Kazandığı madalyalar:
********
Ruh Hali: Huzurlu
Rep Puanı: 141
Üye No: 793
Açtığı Konuları Göster
İletilerini Göster
Cinsiyet:
İleti: 856
Nice dostlar gördük, içten gülen güldüren...

  • Profili Görüntüle
   

    23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK ve ÇOCUK BAYRAMI KONUŞMASI 1

     Değerli öğretmen arkadaşlarım,
     Sayın veliler,
     Sevgili öğrenciler…

     Halkın desteğinden mahrum hükümetlerin ve hatta devletlerin varlığını sürdürmeleri çok zordur. Çünkü devletleri, hükümetleri ayakta tutan gerçek güç, halkın gücüdür.
     İşte bu gerçeği çok iyi gören Atatürk, 23 Nisan 1920’de bölge temsilcilerini toplayarak, halkın tam destek ve güvenini kazanmış ve yeni kurulacak devletin temellerini de atmıştır.
   
    Bir gerçeği, artık herkesin görmesi gerekir.
    Türk halkının tasvip etmediği hiçbir hareket, hiçbir fikir, hiçbir icraat başarıya ulaşamaz. Tarihin defalarca şahit olduğu gibi, Türk milletinin millî varlığının tehdit edildiği veya tehlikeye düştüğü zamanlarda, yedisinden yetmişine herkesin tek vücut olduğunu, herkesin canını ve malını devleti ve milleti için vermeye hazır olduğunu gördük ve yine aynı şeylere bugünlerde de şahit olmaktayız.
     Atatürk’ün “Kuvvet birdir ve o, milletindir.” sözünün yeniden teyit edildiğine, her şeye rağmen milletçe dimdik ayakta olduğumuzun göstergesi olarak birliğimizi, dirliğimizi bozmak, ilerlememize engel olmak isteyenlere karşı, Türk milletinin gücünü, Türk insanının kararlılığını ve iradeli duruşunu, millete ve devlete sahip çıkışını hep birlikte gördük.
     İradesini özgürce kullanan bu yüce millet, egemenliğin kime ait olduğunu, gerçek gücün kimde olduğunu, bir kez daha çok net şekilde ortaya koymuştur. Şunu herkes bilmelidir ki, millete rağmen hiçbir şey başarıya ulaşmayacaktır…
     Mademki “Egemenlik, kayıtsız şartsız milletindir” kendini milletin üzerinde görmeye çalışan, devletin bütün kurumları da dâhil, istisnasız herkes, milletin iradesine saygı duymak zorundadır.
     Aklı başında olan insanın gerçeği kabullenmesi, en büyük erdemliliktir.
   
     Şu da bir gerçek ki, muktedir olmayan iktidarlar asla başarılı olamazlar. Halkımızın verdiği görevi, layıkıyla yerine getirme gayreti içinde olan iktidarların, icraat yapabilmesi için de devlet kurumlarının aynı anlayışla, yani millete hizmet etme anlayışıyla hareket etme mecburiyetleri vardır.
     Muktedir bir iktidarın, hatta bir bütün olarak devletin; halkına hizmet için ve halkı adına siyasi iradesini, nüfuzunu özgürce kullanması, en tabii hakkı olmalıdır.
     Doğru ve güzel işlerde ayak bağı olanları, bu halk zaten çok iyi görüyor, biliyor ve ona göre kararını veriyor.
     Demokratik kurallar çerçevesinde herkes elinden geleni, istikbalimiz olan çocuklarımız için yapmalı; onlara daha güçlü, daha müreffeh bir Türkiye bırakma gayreti içinde olmalıdır.
     Bunun için, millî egemenliğimizi, millî birlik ve beraberliğimizi zedelemeye; ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütün olan vatanımızı ve cumhuriyetimizi bölmeye, parçalamaya kalkışanlara fırsat vermemeliyiz. Bunlara karşı, geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızı uyanık, bilinçli, millî ve manevî değerlere sahip nesiller olarak yetiştirmek mecburiyetindeyiz.
     
     Sevgili gençler!
     Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin toplandığı gün olan bu günü, 23 Nisan gününü, büyük önder Atatürk, Türk çocuklarına “Millî Egemenlik ve Çocuk Bayramı” olarak armağan etmiştir.
     Bu bayram, millilik özelliği yanında, bütün dünya çocuklarının bayramı olarak da evrensel bir özellik kazanmıştır. Bu mutlu günde, bir araya gelerek birlik, beraberlik, kardeşlik, dostluk ve sevgi duygularının bütün gönüllerde yer etmesini sağlamak, en büyük idealimizdir.
    Sözümüz, iradesine pranga vurduranlara!
    Feryadımız, yüreklerini sevgiye kapatanlara!
    Haykırmamız; ruhunu, vicdanını, insanlığını kaybedenlere!

    Çocuk masumiyetinde, tertemiz ve art niyetsiz duygularla el ele veren, birbirini kucaklayan huzurlu bir Türkiye için…
    Kalkınan, ilerleyen, güçlenen ve hakça paylaşmayı başarabilen bir Türkiye için…
    Birlik, bütünlük ve dirlik içinde kenetlenen bir Türkiye için…
    Millî egemenliğimiz için,
    Güzel bir dünyada hep birlikte yaşamak için…
    Bu güzel günümüz hepimize hayırlı olsun!..
    Bayramınız kutlu olsun!..
     
    Hepinizi sevgi ve saygıyla kucaklıyorum.

    Altay Tigin
     Nisan 2014

facebookta paylaş

Kayıtlı

Nice dostlar gördük, içten gülen, güldüren
Nice dostlar gördük, dıştan gülen, öldüren…

Sayfa: [1]