Gizliilimler.Org

Gizli dünyaların kapısını aralamaya hazır mısın?

Ergenekon Örgütü

Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı ve şifrenizi girin

Haberler:

Sayfa: [1]
*GönderenKonu:

Ergenekon Örgütü

(Okunma sayısı 1370 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.


Çevrimdışı Akhenaton
Admin
Özel Onur Üyesi
*

Kazandığı madalyalar:
***************
Ruh Hali: Hasta
Rep Puanı: 0
Üye No: 1
Açtığı Konuları Göster
İletilerini Göster
Cinsiyet:
Nerden: Paralel Evren
İleti: 4306
  • Profili Görüntüle

Ergenekon Örgütü

« : Haziran 03, 2012, 05:19:59 ÖS »


Ergenekon Örgütü

Ergenekon Operasyonunun hız kazanması, üzerine örgütün yapısı merak edilmeye başlandı. İşte kısacık bir tanımlamayla Ergenekon'un örgütlenmesi ve amacı. "Ergenekon" olarak bilinen örgütlenme, başkana doğrudan bağlı olan 4 daire komutanlığıyla 2 sivil başkanlıktan oluşuyor.

"Lobi" adı verilen sivil unsurların örgütlenmesini sağlayan oluşumla ilişkileri bu 2 sivil sağlıyor. Örgüt, Türkiye'deki mevcut rejimin gerçek olduğuna inanıyor.

Kendi belirlediği "İç düşmanları" pasifize etmek, hatta ortadan kaldırmak için suikastları "kaçınılmaz" görüyor. Entelektüellere önem veriyor. Medyayı, sivil toplum kuruluşlarını (STK) kullanmanın önemine vurgu yapıyor.

"Naylon terör grupları" ile naylon şirketlerin kurulması gerektiğini düşünüyor. Finansmanı büyük oranda yurt dışı kaynaklardan temin ediliyor.

'Ergenekon terör örgütü'nün gizli yüzü ortaya çıktı

Ümraniye'de bir evde ele geçirilen 27 el bombalarıyla başlatılan Ergenekon terör örgütü soruşturması hakkında her geçen gün yeni bilgi ve belgeler ortaya çıkıyor.

Radikal, örgüte ait olduğu ileri sürülen 'Ergenekon Analiz Yeni Yapılanma Yönetim ve Geliştirme Projesi 29 Ekim 1999 İstanbul' isimli belgeyi yayınladı. Belgede Ergenekon'un TSK içindeki faaliyetinden söz ediliyor, JİTEM deneyimi övülüyor, 'Siyasilere suikastlar' de mübah sayılıyor.

Belgede ayrıca örgütün illegal kolları, suikast düzenleme koşulları, tetikçi ajanlarının eğitimi, örgüt içi infaz koşulları gibi detaylar da yer alıyor.

Radikal Gazetesi, örgütün yapılanmasını 'Ergenekon'un tüzüğü' başlığıyla manşetine taşıdı. Ergenekon operasyonu kapsamında tutuklanan Türk Ortodoks Patrikhanesi sözcüsü Sevgi Erenerol'a, Tuncay Güney, emekli Yüzbaşı Muzaffer Tekin, emekli Tuğgeneral Veli Küçük ve emekli Binbaşı Zekeriya Öztürk'ün evinde ele geçirilen 'Ergenekon Analiz Yeni Yapılanma Yönetim ve Geliştirme Projesi 29 Ekim 1999 İstanbul' başlıklı metin hakkında en detaylı sorular ona soruldu.

Erenol'un "Herhangi bir bilgim yok." dediği belgede siyâsîlere suikastı tek yol olarak gösteren örgüt, sivil toplum örgütlerini kontrol altına almayı, holding ile banka kurmayı ve kendi medyasını oluşturmayı planlamış.

Habere göre, örgütün yapılanmasında gizlilik ön planda tutulmuş. Karşılaşılacak problemleri aşmak için ise Türk Silahlı Kuvvetleri'nden de olmak üzere her meslekten belirli seçkinlerden yararlanma yoluna gidilmiş. Terör grupları da gerektiğinde 'naylon terör grupları' oluşturularak kontrol altına alınmaya ve bu yolla yön verilerek güçlü istihbarat örgütlerinin kurguladığı oyun içerisinde mutlaka yer almaları sağlanmak istenmiş. Benzer idealler doğrultusunda faaliyet gösteren ulusal ve uluslararası legal ve illegal örgütlerle işbirliğine yönelmek esas tutulmuş.

Örgütün belgesinde siyâsî cinayetler mubah sayılıyor. Kişisel çıkarlar adına siyasete yönelmiş ve hedefe ulaşabilmek adına herşeyi mubah sayabilen siyâsîlerin engellenebilmesi için tek yol çözüm olarak suikast sunuluyor. Örgüte personel kazandırmada ordu birliklerinde yer alan askerlerle üniversitenin birinci ve ikinci sınıflarında öğrenim gören gençler, yararlanılabilecek pozitif bir kaynak olarak görülmüş. JİTEM deneyimi övülerek Ergenekon içinde sivil personelden yararlanılması düşüncesinin doğuracağı önyargılı endişelerin ortadan kalkacağı savunulmuş. Ancak örgüte kazandırılacak elemanlara hiçbir zaman sonsuz bir güven duyulmaması, istihbarat sanatının bir gereği olarak belirlenmiş. İllegal çevrelerden seçilecek elemanlar ise etnik ve siyâsal ideoloji açısından, örgüt ideolojisi ve amaçlarına en yakın uygunluk gösterenlerden tercih edilmiş.

Ergenekon örgütü, sivil toplum örgütleri aracılığıyla dünya kamuoyu kolayca etki altına alınarak yönlendirmek için Türkiye' de faaliyet gösteren tüm sivil toplum örgütlerini kontrol altına almayı da hedeflemiş.

Ergenekon örgütünün çekirdek kadrosu için belirlenen yapılanma ise şu şekilde: Ergenekon, örgütün başkanına doğrudan bağlı olan 4 daire komutanlığıyla 2 sivil başkanlıktan oluşmalıdır. Toplam altı ünitenin komutan ve başkanlarının bir asistanıyla bir de bölüm uzmanından oluşan 2 yardımcısı olmalıdır.

Ünitelerin 2 komutan ve başkanlarının yanında görev alacak bölüm uzmanı, illegal faaliyetlerin yurtiçi ve yurtdışı hukuk platformunda legal gibi gösterilebilmesi düzenlemelerinden sorumlu olacaklardır...

Bu ünitelerin komutan ve başkanları, birbirlerinin görev ve sorumluluk alanlarını bilmemeleri esası, Ergenekon'a istihbarat örgütleri içinde ayrıcalıklı bir özellik ve güvenlik kazandıracaktır. Bu altı ünitede görev alacak ajanlar, kendi bölümlerinin komutan ve başkan asistanları dışında diğer üniteler ve personel ile hiçbir şekilde bağlantı kuramamalıdır.

Sadece varlığından Ergenekon Örgütü Başkanı Komutanı'nın bildiği Operasyon Dairesi Komutanlığı oluşturulmalıdır. Operasyon alanı içinde bulunmak, operasyon esnasında temizleme ve ortadan kaldırma gibi işlemlerde doğabilecek sorunları çözümlemektir. 2. bir görevleri, karşı istihbarat örgütlerine geçen, yakalanan ya da operasyon amacına aykırı hareket eden herhangi bir ajanı öldürmektir.

Kontrol Dairesinde görevlendirilecek ajanlar, mutlaka TSK bünyesinden ve özel operasyon ünitelerinden çok dürüst, güvenilir kişilerden seçilmelidir. Bu ajanlar merhametsiz olmalı ve bağımsız görev yapabilmelidir. Emirleri doğrudan Ergenekon Komutanı 'ndan almalıdırlar, üst düzey yöneticiler ve örgüt personeliyle ajanları tarafından bilinmemelidirler. Kullanılacak her ajan eğitimden geçirilmelidir. TSK bünyesinde faaliyet göstermekte olan Ergenekon'un yeni bir yapılanmaya yönelme zorunluluğu ve gereksinimi vardır.

Ergenekon belgesinin önemli bir kısmını finansal kaynaklar için yapılacak illegal seçenekler oluşturuyor. Örgüt banka kurmayı bile düşünmüş. Banka kurmak, çok yüksek kar sağlayan ilaç ve kimya sanayine yönelmek, hava kargo taşımacılığı finansal faaliyetler için düşünülmüş.

Bu şekilde bir yandan para aklanarak diğer yandan da ideolojiye uygun ekonomik-politik dengeyi sağlamak hedeflenmiş. Finansal kaynaklar oluşturmak için ayrıca orta ve büyük ölçekli şirketlerin içine sızılarak elde edilecek banka işlemleri hesap ve şifre kodlarıyla yine uluslararası bankalarla yurtdışındaki çeşitli ülke bankalarına sızdırılmış ajanlar aracılığıyla hesaplardan para aktarımı yapılması amaçlanmış.

Ergenekon'un kuracağı legal ticari şirketler de deşifre olmadıkları sürece yaşatılarak güçlenmesi ön palanda tutulmuş. Hazine arazileri üzerinde yeni organize sanayi alanlarıyla yeni toplu konut alanlarının oluşturulmasından spekülatif kaynaklar elde etmekte diğer finansal kaynaklar arasında yer almış.

Radikal'in haberine göre 25 Ocak 2008 günü saat 04.00'da sorguya alınan Türk Ortodoks Kilisesi Basın Sözcüsü Sevgi Erenerol'a sorulan ilk soru, Ergenekon belgesiyle ilgiliydi. Polis, Ergenekon belgesini şu şekilde özetledi: "Ergenekon Analiz Yeni Yapılanma Yönetim Ve Geliştirme Projesi 29 Ekim 1999 İstanbul TSK bünyesinde faaliyet gösterdiği iddia edilen ve Ergenekon ismi verilen gizli bir örgütlenmenin olduğu, örgütünün, Ergenekon Başkanlığı'na bağlı 5 daire komutanlığı, 2 daire başkanlığından oluştuğu, 5 daire komutanlığının TSK mensupları, 2 daire başkanlığının sivillerden oluştuğu, Ergenekon Başkanı tarafından bilinen Operasyon Dairesi Komutanlığı altında bir yapılanmanın olduğu, örgütünün yazılı ve belirli amaca giden kurallar çerçevesinde faaliyet yürüttüğü, örgütün yazılı ve belirli amaca giden kurallar çerçevesinde yürütülen faaliyetlerinin gerçekleştirilebilir olduğu, örgütün amacının: TSK mensubu ve sivil şahısları kullanarak, Ulu Öder Mustafa Kemal Atatürk'ün adını, ilke ve inkılâplarını maskeleme yaparak, illegal kazanç, gizli istihbarat, legal ve illegal faaliyetler, naylon terör örgütü kurmak, naylon şirketler oluşturma, suikast ve propaganda gibi yöntemler vasıtasıyla bir örgütlenme oluşturup, gizlilik prensipleri altında Türkiye Cumhuriyeti'nin tüm devlet kademelerini ele geçirip, örgütün amaçları doğrultusunda bir devlet yapısı kurmak olduğu, tespit edilmiştir."

Bu sorunun ardından polis Erenerol'a Ergenekon üyesi olup olmadığı sordu. Erenerol, "Ben Ergenekon örgütü üyesi değilim. Herhangi bir bilgim yoktur. Faaliyetim de olmamıştır" dedi.

Kaynaklar

[1] Aktifhaber.com
[2] Zaman Gazetesi.
[3] Radikal Gazetesi.

facebookta paylaş

Kayıtlı

Facebook / Twitter / Paltalk: Akhenaton41 / Paltalk Odası: Edep Sahiplerine Munhasir Oda

Sayfa: [1]