Gizliilimler.Org

Gizli dünyaların kapısını aralamaya hazır mısın?

Tarihten Yapraklar, XV

Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı ve şifrenizi girin

Haberler:

Sayfa: [1]
*GönderenKonu:

Tarihten Yapraklar, XV

(Okunma sayısı 969 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.


Çevrimdışı Akhenaton
Admin
Özel Onur Üyesi
*

Kazandığı madalyalar:
***************
Ruh Hali: Hasta
Rep Puanı: 0
Üye No: 1
Açtığı Konuları Göster
İletilerini Göster
Cinsiyet:
Nerden: Paralel Evren
İleti: 4312
  • Profili Görüntüle

Tarihten Yapraklar, XV

« : Haziran 08, 2012, 01:24:34 ÖÖ »
Tarihten Yapraklar, 15

Kitap Okumadan Geçen 2 Gece

Onuncu yüzyılın büyük bilginlerinden Endülüslü İbn-i Rüşd'ün ömrü boyunca kitap okumadan geçen sadece 2 gecesinin bulunduğunu... Bunlardan birinin evlendiği, diğerinin de babasının yaşamını yitirdiği gece olduğunu [1]:[10] BİLİYOR MUYDUNUZ?

İlim Uğruna

Büyük âlim İbn-i Teymiye'nin (1263/1328), kitap okumaya başlamadan önce beline kadar uzayan örgülü saçlarını duvardaki bir çiviye asıp öyle kitap okumaya başladığını... Uykusu gelip de başı önüne düştüğünde çiviye asılı saçlarının canını yakarak kendisinin uyumasına engel olduğunu... Bu ilim aşığının, böyle azimli çalışmaları sonucunda yaşamını yitirdiğinde ardında 1000 kadar olağanüstü eser bıraktığını... [1][2]:[10] BİLİYOR MUYDUNUZ?

İbni Cevzi'nin Vasiyeti

Büyük âlim İbni Cevzi'nin, tedris, telif ve fetvayla dolu dolu yaşadığı ömrünün tek anını bile boşa geçirmeyip, bazısı 20 cildi bulan 340'dan fazla eser vererek, kitap yazmadık hiçbir ilim dalı bırakmadığını-ve yazmış olduğu eserlerinin toplamı ömrünün günlerine bölündüğünde bir güne 4 defter(forma)düştüğünü... İbni Cevzi'nin, bu ilimlerle içli dışlı geçen ömrü boyunca, bıraktığı birbirinden değerli eserleri yazarken kullandığı kalemlerin yontulmasından ortaya çıkan talaşları biriktirip, bu talaşların ölümünde gasıl suyunun ısıtılmasında kullanılmasını vasiyet ettiğini. Bu büyük âlimin ölümünde vasiyeti yerine getirilerek biriktirdiği talaşların gasıl suyunu ısıtmaya yeterli geldiğini [1]:[10] BİLİYOR MUYDUNUZ?

Veli Sultan

Yavuz Sultan Selim Han Gazi'nin İslamiyet'i tek bir bayrak altında toplamak amacıyla çıkmış olduğu Mısır seferi sırasında daha önceleri Cengiz ve Timur'un geçemeyip yüz geri döndükleri korkunç Tih çölünü mûcizevî bir şekilde 13 günde geçtiğini... Bu geçiş sırasında askerinin önünde yaya vaziyette mütevazı bir şekilde 2 büklüm olarak yürüyen Koca Yavuz'a vezirlerin: "Hünkârım, atınıza binseniz..." demelerine karşılık Büyük Sultan'ın gözyaşları içinde: "Nasıl binerim... Görmüyor musunuz? Hz. Muhammed Efendimiz önümüzde bize yol gösteriyor." diyerek velayetinin ayan beyan ortaya çıktığını [3]:[10] BİLİYOR MUYDUNUZ?

Kıyas

Onuncu Osmanlı Padişahı Kânûnî Sultan Süleyman (1495- 1566) döneminde Sivas vilayetimizin bütçesinin 20.000.000 altın olduğunu... Buna karşılık yine aynı dönemde Fransa Birleşik Krallığı'nın bütçesinin 4 milyon altın ve Birleşik İngiltere Krallığı'nın bütçesinin de 35.000.000 altın olduğunu [4]:[10] BİLİYOR MUYDUNUZ?

Osmanlı Devletiyle Ticaret Yapmanın İmtiyazı

Osmanlı Devleti'nin, kurmuş olduğu muhteşem devlet sistemini, tekke-medrese-kışla sacayağı üzerine sağlam bir şekilde oturtup, doğruluk ve adalet üzerine cihana ışık saçtığını... Osmanlı tesirinin 4 bir yanda hissedildiği bu günlerin birinde Hollanda Ticaret Odası'nda bir karar alınırken, oyların eşit çıkması halinde, ticaret odası başkanının karar verebilmek için: "İçinizde Türklerle alış veriş eden var mı?" diye sorduğunu ve herhangi birinden "evet" cevabı alınca da onun oyunu 2 oy yerine kabul edip kararı sonuçlandırdiğini [5]:[10] BİLİYOR MUYDUNUZ?

Picasso ve İslam

İslam dininin pek çok hikmete mebni olarak resme cevaz vermemesi sonucunda, Osmanlı'da daha çok hat sanatı, tezhip gibi, bugün dünyanın nonfigüratif dediği sanatların geliştiğini... Avrupa ressamlarına bizim hat sanatı örneklerimiz gösterildiğinde, İspanyolların son büyük ressamı Pablo Picasso'nun: "Varmayı düşündüğüm hedefe Müslümanlar 5 100 yıl önce ulaşmış" diyerek hayranlığını ifade ettiğini [6]:[10] BİLİYOR MUYDUNUZ?

"Ya Rab! Beni Ameliyat Masasından Kaldırma"

Osmanlı Devleti'nin yıkılmaya yüz tuttuğu talihsiz bir döneminde 35. Osmanlı pâdişâhı olarak tahta geçen Sultan Mehmed Reşad'ın (1844- 1918) mesanesindeki bir rahatsızlıktan dolayı ameliyat olacağı zaman, kıbleye yönelip ellerini Yüce Dergah'a açarak: "Ya Rab! Milletimin ve memleketimin bütün mukadderatını hayırlara tahvil et! Eğer memleketim ve milletim için zararlı olacaksam beni bu ameliyat masasından kaldırma!" diyerek bütün samimiyetiyle Rabbine münacatta bulunduğunu [7]:[10] BİLİYOR MUYDUNUZ?

Beyaz Adamın Afrika'ya Yardımı

Ünlü İtalyan film yönetmeni Marco Ferrari'nin "İşiniz İş Beyazlar" isimli filmiyle ilgili büyük yankılar uyandıran bir röportajında:

"Avrupalıların Afrika'ya başlattıkları yardım seferberliği şeytanca bir tuzaktır ve bu yardım sömürgecilikten daha tehlikelidir Bizim siyah kıtada artık yapabileceğimiz bir şey yok Çabuk terk edelim orayı! Artık beyazların iktidarının sonu gelmiştir. Bizler, ihtiyarların yoksulların Paris'te, Roma'da,Londra da zenci muamelesi gördüğü bir uygarlığın için de yaşarken, nasıl olurda Afrikalılara yardim etme iddiasında bulunabiliriz Bugün, Afrikalı insanlara Yardım adı altında köpekler için hazırlanmış konserveler gönderilmektedir. Bizim uygarlığımizin ne olduğu görülüp bilinirken, tutup da yardımseverlikten bahsetmesi için insanın yüzsüz olması gerekir Asıl yardıma muhtaç olanlar, bizleriz."

diyerek oldukça ibretli bir şekilde Batı uygarlığının gerçek yüzünü gözler önüne serdiğini [8]:[10] BİLİYOR MUYDUNUZ?

Osmanlı'ya İhanetin Cezası

Ünlü Mısırlı İslam âlimi Muhammed el-Gazali'nin, Mescid-i Aksa'nın işgalinin 25. yılı münasebetiyle Kahire'de verdiği bir konferansta:

"Şu bir gerçek ki, Müslümanlar, Osmanlı halifelik devletine hainlik ettiler İngilizler, 1.000.000a yakın Mısırlıyı Osmanlı hilâfet devletini parçalamak için aldılar ve Müslüman Türklere karşı onları kullandılar ve Türkler perişan oldu. Türkleri, ihanet eden Araplar perişan etti ve biz, bu yaptığımız hıyânet ve ihânetin cezasını Filistin ve Mescîd-i Aksâ topraklarının İngilizlerin eline geçmesiyle çok pahalı ödedik, Filistin ve Kudüs elimizden çıktı."

diyerek çok acı bir itirafta bulunduğunu [9]:[10] BİLİYOR MUYDUNUZ?

Kaynaklar

[1] İbrahim Refik, "Zaman Şuuru", Sızıntı, Mayıs 1990, s.153.

[2] Şamil İslam Ansiklopedisi, İstanbul 1991, c.3, s.64.
[3] İbrahim Refik, "Efsane Soluklar", T.Ö.V. Yay, İzmir 1992, s.45.
[4] Mevlana Güldestesi, Konya Belediyesi Yayınları, Konya 1993, s.146.
[5] İsmail Hakkı Yılanlıoğlu, "Manevi Değerlerimiz ve Yapılan Tahribat", Adak Yayınları, İstanbul 1997, s.41.
[6] Mevlana Güldestesi, a.g.e., s.147.
[7] Abdülhak Şinasi Hisar, "Geçmiş Zaman Fıkraları", Ötüken Yayınları, İstanbul 1979, s.180.
[8] Vehbi Vakkasoğlu, "Öğretmenin Not Defteri", Dünya Yayınları, İstanbul 1992, c.5, s.106.
[9] Zaman, 19 Eylül 1992, s.8.
[10] İbrahim Refik, "Tarih Şuuruna Doğru", T.Ö.V. Yay, İzmir 1995.

facebookta paylaş

Kayıtlı

Facebook / Twitter / Paltalk: Akhenaton41 / Paltalk Odası: Edep Sahiplerine Munhasir Oda

Sayfa: [1]