Gizliilimler.Org

Gizli dünyaların kapısını aralamaya hazır mısın?

Ahmet Vefik Alp

Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı ve şifrenizi girin

Haberler:

Sayfa: [1]
*GönderenKonu:

Ahmet Vefik Alp

(Okunma sayısı 1879 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.


Çevrimdışı Akhenaton
Admin
Özel Onur Üyesi
*

Kazandığı madalyalar:
***************
Ruh Hali: Hasta
Rep Puanı: 0
Üye No: 1
Açtığı Konuları Göster
İletilerini Göster
Cinsiyet:
Nerden: Paralel Evren
İleti: 4306
  • Profili Görüntüle

Ahmet Vefik Alp

« : Ekim 30, 2012, 05:54:13 ÖS »
Ahmet Vefik Alp

1948’de İstanbul Kadıköy'de dünyaya gelen Ahmet Vefik Alp, Saint Joseph Fransız Lisesi'ni bitirdikten sonra, Robert College İnşaat Mühendisliği Bölümünde yüksek öğretime başladı, aynı yıl İstanbul Teknik Üniversitesi'ne geçerek, buradan 1971’de 'Pekiyi' dereceyle 'Mimar, 1973’te da yine 'Pekiyi' dereceyle Yüksek Mühendis Mimar diplomalarını aldı.

Alp'in diploma çalışması olarak hazırladığı İstanbul Belediyesi Tepebaşı Kültür Merkezi projesiyle görerek yayınlanmış, yine o sırada katıldığı TC Merkez Bankası İdare Merkezi Proje Yarışmasına gönderdiği teklif banka tarafından satın alınmıştır.

Mezuniyetinden hemen sonra İTÜ Mimarlık Fakültesinde 'asistan'lığa atanan Alp, diğer taraftan da proje ve tatbikat deneyimlerine başlamış, bu arada Yüksek Denizcilik Akademisi Tuzla Kampüsü Projesini hazırlamıştır.Alp, 1977’de İstanbul Teknik Üniversitesi'nce Devlet hesabına Amerika Birleşik Devletleri'ne gönderilmiştir.

Houston, Teksas, 'Rice University'de, 1978’de 2 yabancı meslektaşıyla beraber Houston için hazırladığı 'Şehir Merkezi'nde Sağlıksız Yapılaşma' konulu projesiyle 'Master'; 1979 daysa Mimari ve Çevre Psikolojisi alanında, insanlar, binalar ve şehirler arasındaki karşılıklı etkileşimleri, duygusal ve estetik ilişkileri inceleyen 'Aesthetic Response to Geometry in Architecture' başlıklı tez ile de 'Doktor' projelerini almış, tez çalışması birçok uluslararası organda yayınlanmıştır.Alp; İTÜ’deki görevine dönmeden önce de Amerika'da 3D/ International mimarlık firmasında kısa süre çalışmıştır.

1982’de Çevre Tasarımı Fakültesi'nin kuruluş çalışmalarına katılmak üzere Suudi Arabistan Kral Fahd Üniversitesi'ne davet edilen Alp, burada 7 yıl boyunca ders verdi ve araştırmalar yapmıştır. Üniversitenin kampüs planlama ve inşaat faaliyetlerine katılmış, bu dönemde hazırladığı projelerden bir kısmı işletmeye açılmıştır. 'Riyadh Diplomatik Beldesi'ndeki 'TC Büyükelçiliği Kompleksi ve Lojmanlar Grubu', Dhahran’da 'Rektör Dr. Dakhill Malikanesi', Jubail Endüstri Şehrinde Villa bunlardan birkaçıdır. Medine'de Hacılar Oteli, Cidde'de Alışveriş Merkezi, Dhahran'da 'Marina ve Tatil Köyü, Taif'te Konut Yerleşmesi projeleri tamamlanmıştır.

1984’te doçentliğe yükseltilen Dr. Alp, 1989 daysa bütün dünyadan mimarlık, şehircilik ve çevrecilik uzmanlarını bünyesinde toplayan ve Birleşmiş Milletler Teşkilatı'nın himayesine alınan 'International Academy of Architecture' (Uluslararası Mimarlık Akademisi) profesörlüğüne getirilmiştir

Dr.Alp, Akademi Konseyi'nin kendisini görevlendirmesi üzerine 1993’te Ortadoğu ve Afrika'dan sorumlu IAA İstanbul Merkezi'ni tesis etti.

Amerika Teksas Eyaleti 1986’da Dr. Alp'e 'Profesyonel Mimar lisansı' verdi. Aynı yıl Teksas Mimarlar Cemiyeti üyeliğine ve bunu takiben Amerikan Mimarlar Enstitüsü üyeliğine getirildi.

Eserleriyle birçok ödül kazanan Prof. Dr. Alp, Osmanlı İmparatorluğu'nun Arap Yarımadası ve Basra bölgesindeki mimari mevcudiyetini araştırdı. Osmanlı'nın tarihi mirasını belgeleyen "Doğu Arabistan'da Mimari Miras" adlı kitabını 1990'da tamamladı. Prof. Dr. Ahmet Vefik Alp, Türkiye ve Suudi Arabistan'a ilaveten İsviçre'de çalıştı, Japonya'da mimari proje çalışmaları yaptı. Turgut Özal'ın isteği üzerine, Tokyo'daki kültür merkezi ve camii projesini hazırladı. Prof. Dr. Alp, Ukrayna'daki Türk-İslam Merkezini projelendirmek üzere bu ülkeye davet edildi.

Sürpriz bir şekilde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı için MHP’den teklif alan Alp, o ana kadar MHP'yle tek ilişkisi Tokyo'daki Türk Kültür Merkezi projesine destek istemek için kısa bir süre önce Türkeş'i ziyaret etmiş olmasıymış. Alp; “Milliyetçilik benim mimarimde vardı.”diyor.

Prof. Dr. Alp, MHP'nin Ankara'da yapılacak olan yeni Genel Merkez binasını da projelendirdi.
Politikaya MHP İstanbul Belediye Başkanı adayı olarak atılan Prof. Dr. Alp, MHP Merkez Yürütme Kurulu Üyesi olarak görev yaptı.
Ayrıca MHP'li belediye başkanlarının oluşturduğu Yerel Yönetim Birimleri Derneği'nin başkanlığını yapıyor.Dernek başkanı olarak MHP'nin kimi belediyelerinde çalışmalar yürüten Alp ve teknik ekibi, Erzincan şehir planını da yaptı.

Evli 2 çocuk babası olan Prof. Dr. Ahmet Vefik Alp, iyi derecede İngilizce ve Fransızca, kısmen de Arapça biliyor.

facebookta paylaş

Kayıtlı

Facebook / Twitter / Paltalk: Akhenaton41 / Paltalk Odası: Edep Sahiplerine Munhasir Oda

Sayfa: [1]