Gizliilimler.Org

Gizli dünyaların kapısını aralamaya hazır mısın?

Karantina Günlükleri (İçsel Bakış)

Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı ve şifrenizi girin

Haberler:

Sayfa: [1]
*GönderenKonu:

(Okunma sayısı 355 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı @Bircan
Süper Moderatör
Özel Onur Üyesi
*

Kazandığı madalyalar:
Ruh Hali: Huzurlu
Rep Puanı: 433
Üye No: 762
Açtığı Konuları Göster
İletilerini Göster
♥Kalbime bir dokunuşu var;Ben sizlere ömür...♥

• Profili Görüntüle

« : Nisan 03, 2020, 02:51:37 ÖS »

Karantina Günlükleri ( İçsel Bakış)

Bu sabah uyandığımda ilk düşündüğüm yaşadığım bu günlerin bir şekilde kalıcı olmasını sağlamaktı... Bizlere bu kadar şey yaşattığına göre anlatmak istediği bir şeyler vardı.  Önümüzde uzun bir süreç var ve ben bunu günler geçtikçe daha çok kabullenmeye başlamıştım... Bu süreci yalnız değil, paylaşarak atlatmanın bana daha iyi geleceğini düşündüm. İçimde biriktirdiklerim, hissettiklerim, fark ettiklerim öylece kaybolup gitmemeliydi. Sadece tüm dünya insanlarından biriydim ve kendimi burada buldum...
Evimizde 20 günü aşkın bir zamandır vakit geçiriyoruz. Acil durumlar olmadıkça dışarıya çıkmıyorum. Bu durumu ilk duyduğum gün "nasıl olacak" dedim kendi kendime ilk aklıma gelen torunumun kokusu oldu. Nasıl duracaktım?  Böyle ilk haftayı geçirdim. Ben zihni oldukça fazla konuşan bir insanım ve bu durum beni oldukça yoruyor ve üzüyordu. Ne de olsa ilk defa başıma gelen bir durumdu bu ve hala buna devam ediyordum. Hiçbir zaman kötü senaryolar yazmam kafamda ama alışılmış bir durum değildi ve ben buna ayak uydurmaya çalışıyordum.
İkinci haftaya girdiğimde biraz rahatlamıştım. Şükür moduna geçtim. Çünkü akıllı telefonlar kısmende olsa özlemleri azaltıyordu. Aynı şey değil belki ama insanın sevdiklerini görmek moral veriyordu. Her birimiz bir çok insanın sorumluluğunu taşıyorduk. Tanımadığımız ve görmediğimiz bir düşmanla savaşıyorduk ve sevdiklerime bilmeden zarar verebilirdim. Yada onlar bilmeden bize zarar verebilirdi. Eşimle bu kararı aldık ve evden çıkmadığımız gibi eve çocuklarımızı da almadık... Bu böyle devam ediyor...

@Bircan

Bu günler birlik günü, daha önce buraya yazan arkadaşlar kendi karantina günlüklerinizi oluşturup aramıza katılın, duygularınızı paylaşın ...Tüm engelleri aşıp gelin yeni bir pencere açmanın tam zamanı. Uzun günler var önümüzde, birbirimize tutunmaya ihtiyacımız var...
Yoksa bu zaman geçmeyecek...  :)  Sevgiler

facebookta paylaş

♥"Eğer aklın doluysa, hiçbir oda boş degildir. .."♥

Çevrimdışı @Bircan
Süper Moderatör
Özel Onur Üyesi
*

Kazandığı madalyalar:
Açtığı Konuları Göster
İletilerini Göster

• Profili Görüntüle

Ynt: Karantina Günlükleri (İçsel Bakış)

« Yanıtla #1 : Nisan 03, 2020, 03:05:15 ÖS »

Karantina Günleri (İçsel Bakış 1)

"Her karanlığın, aydınlığa açılan bir penceresi vardır..."

Günler geçiyor. Artık uyandığım her sabah dua ve şükür dolu. İçimdeki karanlığa bir pencere açma zamanı geldi diye düşünüyorum...
Zaman geçtikçe zihnimin hafiflediği fark ettim. Bir çok alışkanlığım olduğu gibi, onlardan vazgeçilebileceğini, insanın her durumda doğa gibi kendini yenileyebileceğini düşünmeye başladım. Bir kaç gündür neden aramak yerine içime çekildiğimi hissediyorum. Oysa tüm insanlar, ayrı yerlerde olsak bile ne kadar birmişiz. Şimdi aynı pencereden bakıyoruz hayata, kaygılarımız, üzüntülerimiz, gözyaşlarımız, umutlarımız aynı yerde birikiyor. Bu durum sanki bütün o hayat telaşını içindeki durumu görünmeyen bir silgi ile siliyor ve yerine yeni bir gelecek yazıyor...( Benim açımdan)

İçimdeki bir çok karmaşa çözülmeye başladıkça ruhumda bir rahatlama hissediyorum. Yaşanan her durumun farklı açılardan bizlere yansıdığının farkındayım. Hayatın çok içinde olmak yerine izleyici olmak durumuna alışıyorum... İnsan etrafını analiz ederken, kendinden uzaklaşıyor. İşte fırsat, şimdi sıra bende ve kendimi bulup çıkarmalıyım...
Bulunduğum bu sürecin iyi hallerini kırıntı kırıntı topluyorum...

@Bircan

Çevrimdışı @Bircan
Süper Moderatör
Özel Onur Üyesi
*

Kazandığı madalyalar:
Açtığı Konuları Göster
İletilerini Göster

• Profili Görüntüle

« Yanıtla #2 : Nisan 03, 2020, 03:14:56 ÖS »

Karantina Günlükleri (İçsel Bakış 2)

"Görünen o ki Dünya sitemi çöktü ve kendine format atıyor..."

Dünyayı, hepimizin birlikte yolculuk yaptığı bir uzay gemisi gibi düşünmeye başladım. Ne yaparsak yapalım Ülkeler, şehirler, mahalleler, köyler, kasabalar ve daha dünya üzerinde yaşayan tüm canlılar, yaptığımız yararlı işlerde, yarasız işlerde nerede yaşarsak yaşayalım, nasıl ve neyi nasıl yaparsak yapalım tıpkı bu virüs gibi tüm insanlığa ve dünyamıza yayılıyor. İstediğim tek şey bunun fark edilmesi ve bu zor günler geçse de unutulmaması...

Virüs çok güzel bir örnek hepimiz için, virüs yaşamak için üreyecek bir beden buluyor ama bedenle birlikte kendini öldürüyor.

Biz insanlarda öyle değil miyiz?
Bizlerde, sözde yaşamak için dünyanın düzenini bozuyoruz. Ama dünya yok olduğunda hepimizin yok olacağını idrak etmekte zorlanıyoruz...
Uyanmak için dünya bizi silkeliyor.

Ölmeden önce uyanın

İnsanlar uykudadır. Ölünce uyanırlar...

Ne demek istiyor sizce bunları söyleyen mübarek insanlar?

İnsan, nefsini öldürdüğünde içine döndüğünde ve hayatındaki fazlalıklardan arındığında uyanışı tadacaktır.
 İşte güzel bir yanı daha çok geç olmadan uyanın Çünkü hayal dünyasında rüya görüyoruz...

@Bircan

Çevrimdışı @Bircan
Süper Moderatör
Özel Onur Üyesi
*

Kazandığı madalyalar:
Açtığı Konuları Göster
İletilerini Göster

• Profili Görüntüle

« Yanıtla #3 : Nisan 04, 2020, 04:08:10 ÖS »

Karantina Günlükleri (İçsel Bakış 3)

Uzmanları , haberleri dinliyorum. 60 - 65 yaş üstü özellikle kronik rahatsızlığı olanların çok daha tehlike altında olduğunu söylüyorlar... Yaşadığımız bu çağda beslenme düzensizliği tüm toplumlara yayılmış durumda. Bağışıklığımızı güçlü tutmalıyız evet! ama nasıl?
Aralarında 90- 100  yaşını aşmış hastalığı atlatan taburcu olan amcalarımız da var...  Şunu düşünüyorum. Onlar çocukluklarında mutlaka  doğal ve katkısız besinlerle beslendiler. Bedenlerine güzel  baktılar. O yüzden onlar ve onun gibilere "eski toprak" demiyor muyuz? ( Hepsini çok seviyorum. Yaşlılarımız bu toprakların bereketleri)

Depremler oldu. Daha sağlam binalar inşa edildi.
Salgınlar oldu. Daha etkili aşılar bulundu.

Tanımadığımız bir virüsle savaşıyoruz evet ama eminim yakın bir zamanda buna da bir aşı veya ilaç üretilecek. İnsan zeki, insan yaratıcı, kendi adıma bundan sonra ki gelecek için tedbirsiz ve hazırlıksız olmalarını istemiyorum...
Eskiden yaşam telaşı içindeydik, şimdi hayatta kalma telaşı içindeyiz.
Planlarımız, şartlarımız değişti. Olumlu yönleri de oldu. Olumsuz yönleri de. Bu yolun daha en başında olduğumuzu düşünürsek, LÜTFEN EVİNİZDE KALIN

Birbirimizi koruyalım.
 Bedenlerimizi koruyalım..
 Ve virüsü biraz daha ciddiye alalım...
Salgın dünyamızda ilk değil, sonda olmayacak.
Her şey bitecek ama ateşin düştüğü yerlerde duman hep tütecek ve hiçbir şey eskisi gibi olmayacak...

"Virüs, hasta bedenler için tehdit, Sağlıklı bedenler için bir uyarıdır..."

@Bircan

Çevrimdışı F^tm^
Süper Moderatör
Özel Onur Üyesi
*

Kazandığı madalyalar:
Rep Puanı: 167
Üye No: 772
Açtığı Konuları Göster
İletilerini Göster
♥ بسمللهرهمنرهم ♥

• Profili Görüntüle

« Yanıtla #4 : Nisan 08, 2020, 03:13:25 ÖÖ »
Ne güzel anlatmışsın. Eklenecek bir cümle bulamadım.
Bugün Dünyayı saran virüste, site dostlarını merak ettiğim için buradayım.
Şükür, forumda hepinizden bir not, bir yazı görünce sevindim.
Dualarım sizlerle.

Çevrimdışı @Bircan
Süper Moderatör
Özel Onur Üyesi
*

Kazandığı madalyalar:
Açtığı Konuları Göster
İletilerini Göster

• Profili Görüntüle

« Yanıtla #5 : Nisan 09, 2020, 11:06:18 ÖÖ »
Öncelikle bizleri düşündüğün için teşekkür ederim Fatmam
Arada sesini duymak bana da iyi geliyor. Varlığını eksik etme  8)

Çevrimdışı @Bircan
Süper Moderatör
Özel Onur Üyesi
*

Kazandığı madalyalar:
Açtığı Konuları Göster
İletilerini Göster

• Profili Görüntüle

« Yanıtla #6 : Nisan 09, 2020, 11:13:51 ÖÖ »

Karantina Günlükleri (İçsel Bakış 4)

"Bazen sessizlik bütün gürültüleri örter..."

Yaşadığım her duygu, beni biraz daha derine çekiyordu. Hayat yaşama bir nokta koymuştu. Bense gözlerimi, yüreğimi yazılacak ilk cümleye çevirmiş gibiydim.

Nereden başlayacaktık İlk söze?
Neler söyleyecektik birbirimize, şimdiki gibi ürkerek mi tutacaktık ellerimizi
İzleri silmek kolay olacak mıydı?

Belki bütün dünya, ilk defa yüreğini birbirine kenetlemişti de daha bunun farkına varamamıştık.
Her şey bir kaç gün içinde nasılda anlamsızlaştı. Her şey derken, madde aleminden bahsediyorum. Bunun işaretleri mi veriliyordu, ilahi kudret tarafından ( Ben istemedikçe hiçbir şey olmaz...) diyordu kısa ve net

Nede olsa son yıllarda madde alemine bağlılığımız artmıştı.
Yaşamaya, nesnelere, gözlerimizi boyayan tüm dünya resimlerine o kadar kaptırdık ki kendimizi, düne kadar gerek çarşılardan gerek pazarlardan, o büyük lüks mağazalardan, ne sipariş versek diye kaygılanıp, modadan güzelliğe bir kaos içinde çırpınıyorduk. Şimdi ise hangi maske daha koruyucu, beyaz mı yoksa siyah mı derken, geldi gündemimize oturdu... Kısa zamanda ne çok değişti..

Kalabalıklaştıkça ıssızlaştık.
Issızlaştıkça yalnızlaştık..
Yalnızlaştıkça içsel yolculuğumuza yeni bakış açıları geliştirmeye başladı bir çoğumuz. Sorgulamaya başladık... Dış dünyadan soyutlandıkça, iç dünyanın derinlerine çekilmeye başladık. ..
İlk yaratılışımızdan bu yana bu döngü döndü durdu. Durdu da, şimdi yaşadığımız zamanda daha bilinçli olmamız gerekmiyor muydu.

Neden uyanamadık? Uyanamıyoruz...

Çok basit aslında bu sorunun cevabı; çünkü dünya, (madde hayatı ) manevi dünyamızdan çok daha ağır basmıştı...
Bu doğrultuda bir kaç gündür hiç olmadığı kadar sade yaşıyoruz. Oluyormuş, evet evet gerçekten oluyormuş...
Şimdi bütün sesler kesildi. Bu sessizlik bütün gürültüleri örttü.

Sessiz savaşlar veriliyor bu sıralarda hastane odalarında, belki insan, ilk defa savaşını yalnız veriyor. Bu kaderi paylaşanlar  aileler birbirinin yanında olmak istese de gözle görmediğin bir virüs, tüm dünyayı saran bu salgın,  araya aşılamayacak duvarlar örüyor. Bu düşününce  baya ağır bir sınav,  küçük bir mahşer gibi!

2020 öyle bir roman yazdı ki, herkes bu romanı kalbinde korusun ve hiç unutmasın..

Düşünce dünyasına ayak attığımız, sorguladığımız bu günler içsel yolculuğumuzun ışığı olsun...

@Bircan

Çevrimdışı @Bircan
Süper Moderatör
Özel Onur Üyesi
*

Kazandığı madalyalar:
Açtığı Konuları Göster
İletilerini Göster

• Profili Görüntüle

« Yanıtla #7 : Nisan 11, 2020, 03:18:54 ÖS »

Karantina Günlükleri (İçsel Bakış 5)

Hala kafamda netlik kazanmamış bir soru var... Kendimizi virüsten mi koruyoruz, Yoksa insandan mı?

Her ikisi de tehlikeli bana göre ama insan, daha çok tehlikeli

Neden böyle düşünüyorum açıklamam gerek sizlere; çünkü bu durum ortaya çıktığında insanlar ve yaşlar arasında gruplaşmalar olmuştu. Ve hala daha "Bana bir şey olmaz" düşünceleri dolaşıyor ortalıkta,   "Ben" diye bir şey yok. "Biz varız" durumunu idrak edebilmiş değiliz. Bugünler birlik günüdür...
Virüsler her ne kadar tehlikeli görünseler de mutasyona uğrayarak üremeye çalışan, okuduğuma göre kendi varlıklarının farkında olmayan basit birer protein kılıfı oldukları... ( En doğrusunu uzmanlar bilir)

Öte yandan insan, aklı ve fikri olan Yaratılmışların içinde en özel kılınan düşünebilen varlıklar. Öyle olmasına rağmen anlatılan ve uygulanmaya çalışan uyarıları hiçe sayan ve kendi ile birlikte toplumu da tehlikeye attıklarını düşünürsek, bizler kendimizi kimden koruyacağız?

Hangisi daha çok tehlikeli?

Bir ay içinde haberlerden izlediğim kadarıyla ve akşam oluşan kalabalığa bakılınca bu soruyu sormadan edemedim kendime...
Birde, açıklamaya göre salgın filmleri çok izlenmiş bu sıralar, onlardan biri de benim:)

Filmde geçen bir söz çok ilgimi çekmişti. Bilim adamı şöyle diyordu. "Her virüsün bir zayıf noktası vardır..." ve o zayıf noktayı bulup öyle yok ettiler... Tabi ki bu bir film ama bir çok film yıllar içinde gerçeği çağrıştırmıyor mu?
Virüsün belki zayıf noktasını bulacaklar en kısa zamanda ama bana garip gelen şu, tedavi edebilmek  için Virüsün  zayıf noktası aranırken, insanın zayıf noktalarını ortadan kaldırmaya hala bir tedavi bulunamadı...

Virüs, hayatta kalmaya çalışıyor. İnsan, inatla bir sürü yaşamı ardından sürükleyerek hayatını bitirmeye çalışıyor... Gerçekten bakış açıları çok garip, kimi gerçeğin farkında, kimi hala oyun gibi görüp cesaretli davranıyor.

Hepimiz biriz, o yüzden lütfen daha detaylı düşünüp sosyal mesafelerimizi koruyalım...

İnsandan mı, virüsten mi buna da sizler karar verin artık...

@Bircan

Sayfa: [1]