Gizliilimler.tr.gg

Gizli dünyaların kapısını aralamaya hazır mısın?

Son İletiler

Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı ve şifrenizi girin

Sayfa: [1] 2 3 4 5 6 ... 10
 1 
 : Eylül 18, 2017, 11:41:42 ÖS 
Başlatan Altaytigin - Son İleti Gönderen: Altaytigin

2017 - 2018 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI BAŞLARKEN

Bir gün farkla, bir gün önce…
Neredeyse tam bir yıl önce yeni eğitim öğretim yılını kutlamış, istikbalimiz dediğimiz çocuklarımıza, gençlerimize zihin açıklığı ve başarılar dilemişiz.
Elbette aynı dileklerimizi tekrarlıyor, tahsillerini yapan bütün gençlerimize gönülden başarılar diliyorum. Onların başarıları, Türkiye’mizin ve milletimizin başarısı olacak.
Buna içtenlikle inanıyorum.

Bizim zamanımızda demeyeceğim, ama dünden bu güne çok çok şey değişti.
Kitap, kırtasiye kuyrukları, kırtasiyelerdeki itişip kakışmalar, sıra kavgaları, “ben önce istedim, sen sonra geldin” tartışmaları ve benzeri pek çok şey bugün yok.

Kitaplarımız sıralarda.
Defterlerimiz çantalarımızda. Bu kadarına da velilerimiz katlanıversinler artık.
İnşallah ülkemiz zenginleştikçe kırtasiye derdimiz da kalmaz. Bunu da bugünün çocukları, yarınımızın gençleri ve yöneticileri hallederler.

Geçmiş yıllarda, uzun süre idarecilik yapmış biri olarak en çok şikâyetçi olduğumuz konulardan biri de internet kafelerdi. Bazı günler öğrencileri kafelerden toplardık. Kaldı ki bunlar çocuk bile değillerdi. Hepsi liseli gençlerdi.
Belki şimdiki gençler “kredili sistemi” hatırlamazlar. Bu sistem gereği öğrencilerin ders saatleri arasında boşluklar oluşurdu. Boş saatlerinde de böyle yerlere giderler, bir daha kalkmak istemezlerdi. Alışkanlık haline getirenler bile vardı. Kredili sistem kalktıktan sonra da aynı şeyleri yaşamadık değil.
Öğrencilerimizin ders saatlerinde derslerinde olmalarını sağlamak için idareci arkadaşlarla kafe baskınları yapardık. Bu yüzden kafe sahiplerinin dolaylı tehditleriyle de karşılaşırdık.
Şimdi ders saatlerinde internet kafelere öğrenci alan işletmecilere ceza verilecek. Yani büyük bir oranda bu iş de bitmiş olacak.

Bir yandan da yarış atına dönüştürdüğümüz çocuklarımızı, TEOG gibi sinir ve moral bozucu imtihanlardan kurtarmak isabetli oldu sanırım. Tabii yerine nasıl bir sistem, nasıl bir yöntem getirileceğini ilerleyen zamanda göreceğiz.
Gönül ister ki, üniversite giriş sınavları da kalksın. Türkiye şartlarına en uygun bir sistemle yerleştirmeler yapılabilsin.
Millî Eğitimin ilgili kurumları ve Yüksek Öğretim kurumları birlikte kapsamlı çalışmalar yaparak bir çözüm bulsunlar.

Atatürk’ün de ifade ettikleri gibi;
“En önemli ve verimli vazifelerimiz milli eğitim işleridir. Milli eğitim işlerinde kesinlikle zafere ulaşmak lazımdır. Bir milletin gerçek kurtuluşu ancak bu şekilde olur.”

Maliye Bakanı Naci Ağbal, 2017 yılı bütçesinde en büyük payı eğitime ayırdıklarını söyledi:
"Eğitime ayırdığımız kaynağı 122 milyar liraya çıkarıyoruz.  Böylelikle bütçe giderlerinin yaklaşık yüzde 20'sini eğitime ayırıyoruz. Başka bir ifadeyle 2017 yılında vergi gelirlerinin yaklaşık yüzde 24'ünü eğitime harcayacağız.”

Umarım Atatürk’ün gösterdiği hedef, Türkiye ve Türk milleti adına gerçekleşmiş olur. Gerçi eğitim durağanlık kabul etmez.
Kanaatimce üniversitelerimize AR-GE çalışmaları için daha fazla kaynak sağlanmalı. Hatta üniversitelerle birlikte teknik meslek liselerinde de AR-GE çalışmaları mutlaka yapılmalı. Gençlerimiz teknolojiyle, icatla lise yıllarında tanışmalı. Böylece hazırcılıktan, ezbercilikten, taklitçilikten, kopyacılıktan kurtulup öğrendiklerini pratiğe dökebilsinler. Kendine güvenen yaratıcı, mucit bilim insanları olabilsinler.

Bu çocuklar hepimizin.
Bu vatan hepimizin.
Yarınlar hepimizin.
Yeni nesillerin kaderi hepimizin kaderi.

Vatanımıza, milletimize ve geleceğimiz, umudumuz olan çocuklarımıza sahip çıkmak hepimizin vazifesi.

Bu temenni ve dileklerle 2017 – 2018 Eğitim-Öğretim Yılı en başta öğrencilerimize, öğretmenlerimize, ailelerine ve milletimize hayırlı uğurlu olsun.

Altay Tigin
18 Eylül 2017

2 
 : Eylül 17, 2017, 03:40:44 ÖS 

Osmanlı’dan Hikâyeler
Hazırlayan: Cemal Vural
Panama Yayıncılık: 115
Sayfa sayısı: 391

*
Adı üzerinde…
Kitabın ismi  ‘Osmanlı’dan Hikâyeler’ olunca anlatılanlar da Omsalı padişahları, vezir-i azamlar, Şeyh-ül İslamlar, paşalar, ilim adamları, şairler ve ileri gelen zevattan hikâyelerden oluşuyor.
Çoğu, yaşanmış olayların hikâyeleşmiş hali de diyebiliriz.
Orhan Gazi’den Sultan Vahdettin’e kadar Osmanlı sultanları ile ilgili pek çok hikâyeye yer verilmiş.
Bir yandan Osmanlı yöneticilerinin ince ve pratik zekâları anlatılırken, bir yandan da kararlılıkları, yerine göre mecburiyetleri ve unutulmaz olaylar da işlenmiş.

90 civarında kaynaktan derlenmiş, 350 civarında hikâyeden oluşan güzel bir kitap.

Osmanlıca tabir edilen dilden uzak, oldukça sade ve anlaşılır bir dil kullanılmış.

Bana göre kitabın tek eksiği “İçindekiler” kısmının olmayışı.
Okuduğunuz herhangi bir hikâyeyi tekrar okumak istediğinizde maalesef sayfaları tek tek gözden geçirmek gerekiyor.

Baskı belirtilmemiş. Dolayısıyla ilk baskı olduğu aşikâr.
Kitabın fiyatı 10 lira.

Gerçekten çok rahatlıkla okunabilecek güzel eserlerden biri.

17 Eylül 2017
Altay Tigin

Alıntı:
KAN BEDELİ

Abdülaziz’in 1867’deki Paris seyahatinde, Hariciye Nazırı (Dışişleri Bakanı) Keçecizade Fuat Paşa ile sohbet eden III. Napolyon, Girit meselesine bir çare bulmak için, Girit’in Yunanistan’a satılmasını teklif eder ve der ki:
- Paşa!.. Adaya karşılık ne kadar para istersiniz?
Paşa zarif ve biraz da alaycı bir tebessümle:
- ALDIĞIMIZ FİYATA VERİRİZ, HAŞMETMEAP!..
Not:
Girit adası, Sultan I. İbrahim ve Sultan Avcı Mehmet zamanında 24 yıl içinde defalarca kuşatılmış, uğruna 130.000 şehit verilmiş bir Venedik adası.  1669 yılında Köprülü Fazıl Ahmet Paşa komutasındaki Osmanlı ordusu Kandiye Kalesi’ni kuşatır. Venedikliler anlaşma teklif ederek adayı Osmanlılara bırakır...
Kitaptaki ilk hikâye de “Tirit ve Girit” hikâyesi…

3 
 : Eylül 14, 2017, 03:36:36 ÖS 
<a href="http://www.youtube.com/watch?v=EWZC4YFk-PM" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=EWZC4YFk-PM</a>

PAHALI KEKLİK

Yavuz Sultan Selim, tebdil-i kıyafet yapmış, Kuşlar Çarşısı’nı geziyormuş.
 Avcılar avladıkları, tuzakçılar yakaladıkları değerli kuşları satıyorlarmış. Bu kuşların çoğu eğitilmiş değerli kuşlarmış.
 Padişahın gözü bir ara kekliklere ilişir ve “tanesi 1 altın” yazan kekliklere bakarken bir fiyat yazısı dikkatini çeker. Kekliğin kafesinin üstünde tamı tamına “300 altın” yazmaktadır.
Satıcıya:
- Hayırdır! Hepsinde “1 altın” yazarken bunda neden “300 altın" yazılı?
Satıcı:
- Bu özel eğitimli, çok maharetli bir keklik. Muhteşem öter. Öttüğünde sesini duyan bütün keklikler onun etrafında toplanırlar. Böylece tuzakçıya fazla iş kalmaz. Kekliklerin çoğunu yakalar.
Padişah:
- Satın alıyorum der ve 300 altını sayar.  Anında kekliğin kafasını kopartır.
Satıcı şaşkınlıkla:
- Sen ne yaptın? En maharetli kekliğin kafasını koparttın, der.
Padişah gürleyerek şöyle der:
- BU KENDİ SOYUNA İHANET EDEN KEKLİKTİR! BU GİBİLERİN AKİBETİ ER YA DA GEÇ ÖLÜM OLACAKTIR!..

Altay Tigin
14 Eylül 2017
*
Bu hikâye, aşağıdaki kitaptan kısaltılarak alınmıştır.

OSMANLI’DAN HİKÂYELER
Hazırlayan: Cemal Vural
Panama Yayıncılık

4 
 : Eylül 08, 2017, 06:54:12 ÖS 
<a href="http://www.youtube.com/watch?v=2CKDiY-j1_c" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=2CKDiY-j1_c</a>

ARAKAN KANIYOR…

‘KAHPE FELEK SANA N'ETTİM N'EYLEDİM
ATTIN GURBET ELE PARELERİMİ
AKİBETİ BENİ SILAMDAN ETTİN
KESTİN MÜMKÜNÜMÜ ÇARELERİMİ’

‘İnsanı sevmek’ sevdaların, saygıların, minnet duygularının temeli, zirvesi, olmazsa olmazıdır.
İnsanı, vicdanları olup olmadığını bilmediğimiz hayvanlar bile sevip sayarken; annesini avladıktan sonra şempanze yavrusunu korumak için olağanüstü bir çaba sarf eden leoparı hatırlayıp bir de insan kılığındaki mahlûkatı gördükçe içimiz kanıyor.  

Tıpkı AraKAN’da olduğu gibi vahşileşmiş, hayvan demeyeceğim, yukarıda vahşi bildiğimiz hayvanın bile ufacık bir yavruyu nasıl koruduğuna değindim, insan görünümlü ucubelerin, sadece Müslüman oldukları için yaptıkları zulme, işkencelere, baş kesip oluk oluk kan akıtmalarına, yakıp yıkmalarına hangi vicdan, hangi insan susarak razı olabilir?
Hangi insan, gözlerini kapatıp sağırları oynayarak canhıraş feryatları duymazdan gelebilir?
Hangi insan, gökyüzünü saran insan kokulu dumanları görmezden gelebilir?
Hangi insan, içindekilerle yakılan evlerin feryadını, narını yüreğinde hissetmeyebilir?

Diğer yarımız olan kadınları, insanlığın geleceği olan çocukları göz göre göre katletmek…
Yetişkin erkekleri tekmelerle, bıçaklarla, yerlerde sürüyerek, kafatasını patlatarak, göğüs kemiklerini kırarak, kurşunlara hedef yaparak katletmek…
Ormanlarda aç susuz bırakıp canlı hedef olarak avlamak…
Açlıktan, susuzluktan, hastalıktan, çaresizlikten bitap düşerek can verenlerin ölümünü zevkle seyretmek…

Eyyy medeni(!) Avrupa!
Neredesin?

Eyyy dünyanın bir numarası, güçlüleri!
Neredesiniz?

Eyyy keyifleri için fütursuzca ve hesapsızca para harcayan Müslüman ülkeler!
Neden ses vermezsiniz?

Eyyy İslam âlemi!
Sizler neredesiniz?

Eyyy insanlık âlemi!
Neredesin?

İnsanlar sağır, insanlar kör, insanlar vicdansız…
Dünya sessiz…

Maalesef yine Müslümanlar katledilmekte.

İnsan insanı görmeyecek, duymayacak, yaşatmayacaksa zalimin zulmünden Allah’a sığınırız.

EDEN BULSUN!..

Altay Tigin
08 Eylül 2017

5 
 : Eylül 03, 2017, 12:31:00 ÖÖ 
Başlatan Mavi Rüya - Son İleti Gönderen: Mavi Rüya
Eywallah kardeşim hosbulduk. Kısa bi ara diyelim :-) mavinin yeri ayrı tabi fakat bu sefer bi farklılık olsun dedim :-) sayfaya baktımda maaşallah sen olmasan olmazmış hakikaten :-)

6 
 : Ağustos 26, 2017, 10:38:12 ÖÖ 
Başlatan Mavi Rüya - Son İleti Gönderen: Free
Abi hoşgeldinnn :)
yoktun epeydir nerelerdeydin abi yaa site zaten çok sessiz valla iyi oldu geldiğin :)
aşkı bitirip kalemi kırmışsın ama harbide yazmışsın aşk bittiğinde ikinci bi şansı verirmi versede kelimeleri bulabilirmisin bulsan yerine koyabilirmisin konmuyo abii zaten seninde kafan karışmış gibi :)
şiirinde mavi mavi resimler niye yok niye sessiz ıssız kalmış abi şiirde aşka küsmüş gibi duruyo :)
selamlar....

7 
 : Ağustos 26, 2017, 10:21:22 ÖÖ 
Başlatan Free - Son İleti Gönderen: Free
<a href="http://www.youtube.com/watch?v=h4DA9pQQx0w" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=h4DA9pQQx0w</a>

Bile bile yandı yüreğim,
Yana yana söndü yüreğim,
Benim sonum sende bilirim,
Unutamadım seni...

selamlar....

8 
 : Ağustos 24, 2017, 01:59:53 ÖS 
Başlatan Mavi Rüya - Son İleti Gönderen: Mavi Rüya
Kalemi kırılmış bir şairin son damlalarını döküyorum
Olmayan bir hikayenin finalini çiziyorum bugün
Bütün olumsuzlukların mezar taşını çakıyorum tek tek
Yaktığım ağıtlar, tuttuğum yas’lar bitti…
Sandığa sakladığım bi kaç hatıra kaldı yarınlara miras
Birde ağlamaklı cümlelerin tuttuğum aşk orucunun yeminli izleri
Kıyılara vuran düşlerim, ve boğulan hayallerim
Mor menekşeler toplayıp solan gülleri yakıyorum teker teker
Hayalet sevdalara tutunmuşuz ya, çok mu acıtıyordu ki gerçekler…
Artık şerit değiştirip kaderi sollamak gerekir.
Bazen o kadar çığlık atarız ki sağır olur kalbimiz.
Ve hissetmeden kirlettiğimiz duygularımız
Şafak vakti olmalı öyle saf, öyle temiz…
Bugün ezan sesiyle uyanmak istiyorum,
Güneşi avuçlarımda tutar gibi sıcak, o kadar canlı
Bir fırtına olmak istiyorum, her dalgada kıyılara vuran
Yıpranmış duygularımı fırlatıp denizlere bir şans daha istiyorum…
Neyse işte böylesine karmaşık ve biçare gönlüm
Başladığım gibi Kalemi bırakma vakti,
Aşk bitti artık yazamıyorum…

9 
 : Ağustos 21, 2017, 12:16:13 ÖÖ 

Şiirler yazdım sana

Şiirler yazdım senin için
Yazılar yazdım aşkımız için
Güllere küstüm gözlerin için
Yinede sana yaranamadım...

Bazen unutmak istiyor canım seni
Umudumu kırdığın günlerden beri
Sen umursamayıp silsen de beni
İnan ki bebeğim ben silemedim seni...

Free

10 
 : Ağustos 13, 2017, 12:57:51 ÖÖ 
<a href="http://www.youtube.com/watch?v=ead9M0_5Btw" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=ead9M0_5Btw</a>

Kabul ediyorum
Bu hatalar zincirinin son halkası benim
Kabul ediyorum
Kırılan kalbinin izlerinin çoğu benim

Gözyaşında üzgün bakışında
Dağılan yine benim

İstesen de istemesen de
Benim suçum yok desen de
Aklından gelip geçmesem de
Olan sana olan bana
Olan bize oldu...

selamlar....