Gizliilimler.Org

Gizli dünyaların kapısını aralamaya hazır mısın?

Sıfır'ın Keşfi

Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı ve şifrenizi girin

Haberler:

Sayfa: [1]
*GönderenKonu:

Sıfır'ın Keşfi

(Okunma sayısı 3385 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.


Çevrimdışı Akhenaton
Admin
Özel Onur Üyesi
*

Kazandığı madalyalar:
***************
Ruh Hali: Hasta
Rep Puanı: 0
Üye No: 1
Açtığı Konuları Göster
İletilerini Göster
Cinsiyet:
Nerden: Paralel Evren
İleti: 4306
  • Profili Görüntüle

Sıfır'ın Keşfi

« : Mayıs 30, 2012, 04:14:12 ÖS »


Sıfır'ın Keşfi

İlk çağ felsefecileri evrendeki herşeyin karşılığını rakamlarla açıklamaya çalışırlardı. Ancak bir şeyin karşılığını hesap edememişlerdi. Hesap edemedikleri o bir şey aslında 'bir şey' de sayılmazdı. Yokluk! Olmayan bir şey nasıl ifade edilebilirdi ki?

Sıfır rakamını dünyaya matematik tarihinin en büyük bilim adalarından biri olarak kabul edilen Özbek Türk'ü, Harezmî hediye etti. Ne kadar ilginçtir ki, Harezmî, günümüzde yayınlanan birçok kitapta, Arap bilgini olarak tanıtılıyor. Harezmi'ye kadar, bilimde büyük başarılar elde eden medeniyetler dahi, 0 rakamını kullanamamıştı.

Dikkatinizi çekerim, sıfır insanlık kültürüne, yazının icadından 4800 yıl sonra girebilmiş. Hiçbir kültürde o tarihe kadar sıfırla ilgili bir sembol kullanılmamış.

Harezmî'nin bulduğu rakam Arapça 'hiç', 'boşluk' anlamında 'sifr' olarak adlandırıldı ve çember olarak şekillendirildi. Yani bugünkü 0 işareti. Harezmî'nin buluşu bir müddet sonra o zamanın en büyük medeniyeti Endülüs'e oradan da Avrupa'ya geçti.

Gelin görün ki, sıfır rakamı, Avrupa'da büyük bölünmelere yol açtı. Sıfırın Avrupa'ya girişi cebir taraftarlarıyla 'Arap rakamlarını kullanan Avrupalılar', abacı sayı tahtası kullanan grup 'eski Yunan-Roma hesap sistemini savunan ve kilise tarafından destek görenler' arasında bir çatışmaya yol açmış.

Sıfır dönemin Avrupa'sında şeytanın rakamı olarak adlandırılmış. Ayrıca bir Türk bulduğu için 'barbarların icadı' olarak nitelenip, lanetlenmiş. Avrupa sıfır için şu kararı almış: «Bu çok yaygın olmayan rakamın, Arap ülkeleri dışında kullanımı, ticarette çok büyük kargaşaya yol açabilir.»

'Sıfır' yani 'yokluk' aslında olmayan bir şeyin ifadesi. Sıfırın ortaya çıkması için mutlaka bir işlem yapmak gerekiyor. Bir'den bir'i çıkardığımız zaman ortada sıfır kalıyor. Yani sıfırın olması için mutlaka bir işlem gerekli. Diyelim ki, bir altından bir altını çıkardık; sonuç sıfır. Peki, o altınlar ne oldu? Duruyorlar, onlara bir şey olmadı. Ancak ortaya bir sıfır çıktı, daha doğrusu ortaya 'hiçbir şey' çıkmadı. «Sıfır», yani «mahiyeti olmayan» bir sayı çıktı ortaya.

Bu rakamın matematikte kullanılması Avrupa'da uzun süre tartışıldı. Çoğu kimse bu rakamın matematiğe dâhil edilmesiyle insanlığın gerileyeceğini iddia etti. Bilim insanları sıfırın bu şekilde kullanılmasına karşı çıktılar.

facebookta paylaş

Kayıtlı

Facebook / Twitter / Paltalk: Akhenaton41 / Paltalk Odası: Edep Sahiplerine Munhasir OdaÇevrimdışı @Bircan
Süper Moderatör
Özel Onur Üyesi
*

Kazandığı madalyalar:
************
Ruh Hali: Huzurlu
Rep Puanı: 434
Üye No: 762
Açtığı Konuları Göster
İletilerini Göster
Cinsiyet:
Nerden: ♥Ben, düşler ülkesinin gel-git akıllısıyım...♥
İleti: 2656
♥"Yaradan' ın bir sırrı var ve o sır sensin!"♥

  • Profili Görüntüle

Ynt: Sıfır'ın Keşfi

« Yanıtla #1 : Ekim 20, 2013, 07:33:26 ÖS »
İşte sıfıra sıfır, elde var yine sıfır 8)

Her şey bir keşif...

Kayıtlı

Güzel bir ruha aşık olan ona hayatı boyunca sadık kalır, çünkü sevdiği şey ebedidir.” Platon

Sayfa: [1]