Akhepedia Forum

Döküman, Belge ve Metinler => Dökümanlar (genel) => Dinler Tarihi => Konuyu başlatan: Akhenaton - Haziran 04, 2012, 08:39:27 ÖS

Başlık: İşa Upanişad Kitabı
Gönderen: Akhenaton - Haziran 04, 2012, 08:39:27 ÖS
İşa Upanişad Kitabı

1. Bu değişen dünyada, her şey değişime tabiidir, yine de her şey Mutlak tarafından kapsanır. Terki uygulayın ve Özben şuurunda güçlü olun. Başkalarının zenginlikleri peşinden koşmayın.

2. Bir kişi, görevlerini metinlerde reçetelendiği gibi yaparak yüzyıl yaşamayı dileyebilir. Bu şekilde görevlerinizi yaparsanız, yaptıklarınızın sonuçları size yapışmayacaktır.

3. Güneşsiz olan ve şeytânî olanlara yakışan dünyalar vardır. Bunlar bir körün deneyimlediği tarz bir karanlıkla sarılmıştır. Özben-bilgisine ulaşmayı ihmal etmiş ve böylece intihar etmiş gibi olanlar, ölümden sonra bu dünyalara girmeye mahkumdur.

4. Brahman’ın eşi yoktur. Asla hareket etmez, yine de akıldan hızlı hareket eder. Her zaman duyu organlarının önündedir; duyu organları onu yakalayamaz. Dingindir, yine de herkesi yarışta alt eder. Gücüyle, boşlukta bulunan Mutlak, suyu ve diğer her şeyi, bu doğal olaylarla ilgili dünyayı, destekler.

5. Bu (Brahman) hareket eder ve hareket etmez. Hem uzaktadır, hem yakındadır. Bu (Brahman) hem içindedir hem de dışındadır.

6. Her şeyi kendinde gören ve kendini de her şeyde gören, hiçbir şeyden nefret edemez.

7. Kendisinin her şey haline geldiğini bilen kişi ve her şeydeki birliği bilen kişi, nasıl bir şeyden nefret edebilir ki?

8. O (Özben) her şeyi kaplayandır, parlayandır, biçimsizdir, kusursuzdur, tertemizdir, lekesizdir, her şeyi bilendir, kendi aklının ustasıdır, her şeyin en iyisidir, kaynağı bağımsız olandır ve sonsuz olandır. Herkese hak edişine göre, dağıtandır.

9. Bilgisizliği (avidya) mekanik olarak uygulayanlar kör olanların tarzında bir karanlığa giderler. Fakat sadece bilgiyi (vidya) uygulayanlar, daha da derin bir karanlığa girerler.

10. Alimler, avidya ve vidya yolunun farklı sonuçlar doğurduğunu söylerler. Bilge kişiler de bunu onaylar.

11. Vidya yolunu takip eden ve aynı zamanda avidya’yı uygulayanlar, avidyayla ölümün üstesinden gelirler, vidyayla ölümsüzlüğe ulaşırlar.

12. Tezahür etmemiş olana adanmışlar, körlerin bulunduğu duruma benzer bir karanlığa girerler. Fakat gerçekleşmiş olana adananlar daha da derin bir karanlığa girerler.

13. Alimler, sambhuti (gerçekleşmiş doğa) ve asambhuti (tezahür etmemiş doğa) yolunun farklı sonuçlar doğurduğunu söylerler. Bilge kişiler de bunu onaylar.

14. Hem tezahür etmemiş olan hem de gerçekleşmiş olanın her ikisinin de ne olduğunu bilen, gerçekleşmiş olana adanarak ölümün üstesinden gelirler ve tezahür etmemiş olana adanarak ölümsüzlüğe ulaşırlar.

15. Gerçek’in yüzü, parlayan bir disk ile saklanmıştır. Ey, yaşamı ve bu dünyadaki her şeyi devam ettiren Güneş, lütfen bu diski kaldır ki, Gerçek’in arayıcısı olan Ben onu görebileyim.

16. Ey besleyen, yalnız yolcu ve rehber! Ey Güneş, Prajapati’nin oğlu! Lütfen ışınlarını topla, ışığını geri çek. Senin en güzel biçimini görmek istiyorum. Sende bu puruşa var. Ben O’yum.

17. Bu yüzden de, dua ediyorum ki, yaşam gücüm kozmik yaşam gücüyle birleşsin. Bu beden ateşe teslim olsun ve küle dönüşsün. Ey akıl, tüm yaşam boyu yaptıklarını hatırla. Tüm fiilleri tekrar tekrar hatırla.

18. Ey ateş, (fiillerimizin) iyi sonuçları (nı)n bize gelmesi için, lütfen bizi doğru yola yönlendir. Ey Tanrım, sen yaptığımız ve düşündüğümüz her şeyi bilensin. Lütfen tüm kötülükleri bizden uzaklaştır. Biz tekrar ve tekrar seni selamlıyoruz.

Om Şanti. Şanti. Şanti.