Gizliilimler.tr.gg

Gizli dünyaların kapısını aralamaya hazır mısın?

2017 - 2018 Eğitim Öğretim Yılı Başlarken

Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı ve şifrenizi girin

Sayfa: [1]
*GönderenKonu:

(Okunma sayısı 87 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Altaytigin
Süper Moderatör
Özel Onur Üyesi
*

Kazandığı madalyalar:
Ruh Hali: Huzurlu
Rep Puanı: 137
Üye No: 793
Açtığı Konuları Göster
İletilerini Göster
Akhepedia Üyesi

• Profili Görüntüle

« : Eylül 18, 2017, 11:41:42 ÖS »

2017 - 2018 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI BAŞLARKEN

Bir gün farkla, bir gün önce…
Neredeyse tam bir yıl önce yeni eğitim öğretim yılını kutlamış, istikbalimiz dediğimiz çocuklarımıza, gençlerimize zihin açıklığı ve başarılar dilemişiz.
Elbette aynı dileklerimizi tekrarlıyor, tahsillerini yapan bütün gençlerimize gönülden başarılar diliyorum. Onların başarıları, Türkiye’mizin ve milletimizin başarısı olacak.
Buna içtenlikle inanıyorum.

Bizim zamanımızda demeyeceğim, ama dünden bu güne çok çok şey değişti.
Kitap, kırtasiye kuyrukları, kırtasiyelerdeki itişip kakışmalar, sıra kavgaları, “ben önce istedim, sen sonra geldin” tartışmaları ve benzeri pek çok şey bugün yok.

Kitaplarımız sıralarda.
Defterlerimiz çantalarımızda. Bu kadarına da velilerimiz katlanıversinler artık.
İnşallah ülkemiz zenginleştikçe kırtasiye derdimiz da kalmaz. Bunu da bugünün çocukları, yarınımızın gençleri ve yöneticileri hallederler.

Geçmiş yıllarda, uzun süre idarecilik yapmış biri olarak en çok şikâyetçi olduğumuz konulardan biri de internet kafelerdi. Bazı günler öğrencileri kafelerden toplardık. Kaldı ki bunlar çocuk bile değillerdi. Hepsi liseli gençlerdi.
Belki şimdiki gençler “kredili sistemi” hatırlamazlar. Bu sistem gereği öğrencilerin ders saatleri arasında boşluklar oluşurdu. Boş saatlerinde de böyle yerlere giderler, bir daha kalkmak istemezlerdi. Alışkanlık haline getirenler bile vardı. Kredili sistem kalktıktan sonra da aynı şeyleri yaşamadık değil.
Öğrencilerimizin ders saatlerinde derslerinde olmalarını sağlamak için idareci arkadaşlarla kafe baskınları yapardık. Bu yüzden kafe sahiplerinin dolaylı tehditleriyle de karşılaşırdık.
Şimdi ders saatlerinde internet kafelere öğrenci alan işletmecilere ceza verilecek. Yani büyük bir oranda bu iş de bitmiş olacak.

Bir yandan da yarış atına dönüştürdüğümüz çocuklarımızı, TEOG gibi sinir ve moral bozucu imtihanlardan kurtarmak isabetli oldu sanırım. Tabii yerine nasıl bir sistem, nasıl bir yöntem getirileceğini ilerleyen zamanda göreceğiz.
Gönül ister ki, üniversite giriş sınavları da kalksın. Türkiye şartlarına en uygun bir sistemle yerleştirmeler yapılabilsin.
Millî Eğitimin ilgili kurumları ve Yüksek Öğretim kurumları birlikte kapsamlı çalışmalar yaparak bir çözüm bulsunlar.

Atatürk’ün de ifade ettikleri gibi;
“En önemli ve verimli vazifelerimiz milli eğitim işleridir. Milli eğitim işlerinde kesinlikle zafere ulaşmak lazımdır. Bir milletin gerçek kurtuluşu ancak bu şekilde olur.”

Maliye Bakanı Naci Ağbal, 2017 yılı bütçesinde en büyük payı eğitime ayırdıklarını söyledi:
"Eğitime ayırdığımız kaynağı 122 milyar liraya çıkarıyoruz.  Böylelikle bütçe giderlerinin yaklaşık yüzde 20'sini eğitime ayırıyoruz. Başka bir ifadeyle 2017 yılında vergi gelirlerinin yaklaşık yüzde 24'ünü eğitime harcayacağız.”

Umarım Atatürk’ün gösterdiği hedef, Türkiye ve Türk milleti adına gerçekleşmiş olur. Gerçi eğitim durağanlık kabul etmez.
Kanaatimce üniversitelerimize AR-GE çalışmaları için daha fazla kaynak sağlanmalı. Hatta üniversitelerle birlikte teknik meslek liselerinde de AR-GE çalışmaları mutlaka yapılmalı. Gençlerimiz teknolojiyle, icatla lise yıllarında tanışmalı. Böylece hazırcılıktan, ezbercilikten, taklitçilikten, kopyacılıktan kurtulup öğrendiklerini pratiğe dökebilsinler. Kendine güvenen yaratıcı, mucit bilim insanları olabilsinler.

Bu çocuklar hepimizin.
Bu vatan hepimizin.
Yarınlar hepimizin.
Yeni nesillerin kaderi hepimizin kaderi.

Vatanımıza, milletimize ve geleceğimiz, umudumuz olan çocuklarımıza sahip çıkmak hepimizin vazifesi.

Bu temenni ve dileklerle 2017 – 2018 Eğitim-Öğretim Yılı en başta öğrencilerimize, öğretmenlerimize, ailelerine ve milletimize hayırlı uğurlu olsun.

Altay Tigin
18 Eylül 2017

facebookta paylaş

Nice dostlar gördük, içten gülen, güldüren
Nice dostlar gördük, dıştan gülen, öldüren…

Sayfa: [1]