Gizliilimler.Org

Gizli dünyaların kapısını aralamaya hazır mısın?

Dünyada Neler Oluyor?

Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı ve şifrenizi girin

Haberler:

Sayfa: [1]
*GönderenKonu:

Dünyada Neler Oluyor?

(Okunma sayısı 2807 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.


Çevrimdışı Akhenaton
Admin
Özel Onur Üyesi
*

Kazandığı madalyalar:
***************
Ruh Hali: Hasta
Rep Puanı: 0
Üye No: 1
Açtığı Konuları Göster
İletilerini Göster
Cinsiyet:
Nerden: Paralel Evren
İleti: 4306
  • Profili Görüntüle

Dünyada Neler Oluyor?

« : Haziran 02, 2012, 01:11:25 ÖÖ »
Dünyada Neler Oluyor?
Önder Demir

Şu günlerde dünyada neler oluyor inanın anlayabilmiş değilim. Dev şirketler, ardı ardına batıyor, bankalar iflas ediyor, otomotivden tutun hemen hemen tüm sektörlerde büyük iflaslar yaşanıyor. Hiç batmaz denilen 150 yıllık "Lehman Brothers" gibi bankalar ve 130 yıllık "General Motors" gibi dev otomotiv şirketleri
batıyor.

Sanki birisi, düğmeye bastı ve herkes, yangından mal kaçırır gibi malını-mülkünü iflastan kurtarmaya çalışıyor. Emlak fiyatları, düşüyor; çünkü insanlarda alacak para yok. Herkeste bir korku ve bir panik havası hakim, herkes; “Artık bu arabayı bu çamurdan hiç kimse çıkaramaz, işte canım, artık piyasa doldu, insanların hiçbir şeye ihtiyacı kalmadı.” diyerek bu dünyadaki ekonomik krize bir kılıf bir neden uydurmaya çalışıyor.

Kimileri de dünyaya yeni bir büyük savaşın gerektiğini ve ancak böyle bir savaş ile dünyanın kendisini bu mali krizden kurtarabileceğini ifade ediyor. İnsanların çoğu, yolun sonunu göremedikleri için tedirgin bir haldeler ve korkarak hayatlarını devam ettirmeye çalışıyorlar. Kimileri, bu krizin büyük bir kriz olduğunu söylüyorlar ve ancak 5 yıl sonra bir toparlanmanın olacağını var sayıyorlar. Kimileri de bu krizin 10 yıl süreceğini; önce borsaların, daha sonra bankaların ve daha sonra reel sektörün bu krizin etkilerini hissedeceklerini dile getiriyorlar.

Tabii insanlar, altına ve gümüşe yönelmiş durumdalar. Köklü bankaların birbiri ardı sıra batması, birçoğunun gözünü korkutmuş ve artık eskisi gibi paraları bankalara değil; altına ve gümüşe yatırılarak yastık altına koyuluyor. Aslında işte bu davranış, bu krizi daha da körüklüyor ve bankaları likit problemleriyle karşı karşıya bırakıyor.

Evet, hiç aklıma gelmezdi; demokrasinin, huzurun ve insanların modernleşme denilince aklına gelen Batı kültürünün ve onun yaşayış tarzının böyle kısa bir zamanda böylesine büyük bir çöküntüye maddi ve manevi olarak maruz kalacağı.

Oysa ki ne hayallerle yaşıyorduk. Gün gelecek, hepimizin emekli maaşı olacaktı. Şimdi bu da hayal olma yolunda; çünkü krizle birlikte para basan merkez bankaları, enflasyonu tetikliyor ve insanların mevduatının buharlaşıp yok olmasına neden oluyorlar.

Bir tarafta gözü doymaz kimi menajerler ve yatırım uzmanları, insanların varını yoğunu borsalarda heder etmiş durumdalar ve diğer tarafta varını-yoğunu, işini kaybeden masum insanlar, gelecekten umutsuz bir şekilde yaşamlarını sürdürmeye çalışıyorlar. İşin ilginç bir yanı, halkın milyarlarca parasını boş yere harcayan menajerler, hiçbir kanuni ceza almadan bir de üstüne kendilerine prim alıyorlar.

Selam ve Dua ile

Öder Demir
2008 Kasım

facebookta paylaş

Kayıtlı

Facebook / Twitter / Paltalk: Akhenaton41 / Paltalk Odası: Edep Sahiplerine Munhasir OdaÇevrimdışı Selma Doğan
Süper Moderatör
Asil Üye
*

Kazandığı madalyalar:
******
Ruh Hali: Enerji-Dolu
Rep Puanı: 131
Üye No: 764
Açtığı Konuları Göster
İletilerini Göster
Cinsiyet:
Nerden: İzmir
İleti: 439
İnsan sevince, renkler daha bir güzel...

  • Profili Görüntüle

Ynt: Dünyada Neler Oluyor?

« Yanıtla #1 : Ağustos 16, 2013, 09:23:37 ÖS »
Sonumuz hayırlı olur işallah, daha neler olacak kimbilir...

Kayıtlı

“Dün geçti,yarın ne yaşarız bilmiyoruz,an’ı yaşamalıyız.”

Sayfa: [1]