Gizliilimler.Org

Gizli dünyaların kapısını aralamaya hazır mısın?

10 Kasım ve ATATÜRK’ün Üstün Küşiliği

Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı ve şifrenizi girin

Haberler:

Sayfa: [1]
*GönderenKonu:

10 Kasım ve ATATÜRK’ün Üstün Küşiliği

(Okunma sayısı 4455 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.


Çevrimdışı Hikmet Çiftçi
Süper Moderatör
Özel Onur Üyesi
*

Kazandığı madalyalar:
********
Ruh Hali: Huzurlu
Rep Puanı: 143
Üye No: 793
Açtığı Konuları Göster
İletilerini Göster
Cinsiyet:
İleti: 864
Nice dostlar gördük, içten gülen güldüren...

  • Profili Görüntüle

10 Kasım ve ATATÜRK’ün Üstün Küşiliği

« : Kasım 10, 2016, 09:20:37 ÖS »
<a href="http://www.youtube.com/watch?v=BnunmelkilM" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=BnunmelkilM</a>

10 KASIM ve ATATÜRK’ÜN ÜSTÜN KİŞİLİĞİ

BÜYÜK ADAMLARI BÜYÜK MİLLETLER YETİŞTİRİR.”

“Büyük adamları yetiştiren milletlerdir. Büyük adamlar, ancak büyük milletlerin içinde yetişebilirler. Bu milletin ülküsü ile ülkülendikten sonra büyük adam olabilirler.”
-İsmail Hakkı Baltacıoğlu, Atatürk -

Toplumla büyük adam arasındaki ilişki, ne büyük adamı putlaştırmaya, ilahlaştırmaya ne de büyük adamı toplum içinde eritmeye yöneltebilir. Büyük adamlar topluma yön verdiği için, işaret fenerleridir ve bir toplum gerçeğidirler.

Tarihi, büyük adamdan mahrum bir millet, fakir bir millettir.

Toplumların büyük adama ihtiyacı, en çok bunalımlı dönemlerde belirir. Bunalımdan çıkışın yolunu arayan ve iradesiyle topluma yön veren kişiler, büyük adamdır.

Milletler, kendi arzu ve iradesini teşhis ve temsil eden büyük adamlarla gidecekleri yolu görürler ve harekete geçerler.

Türk Milletinin arzu ve iradesini kendi içinden, derinden hisseden Atatürk, büyük ve yüce kişiliği ile Türk Milletinin lideridir.
Tarihin seyrini değiştiren kader adamı, Türk milli hayatının ayrılmaz bir parçası ve gücüdür.

Atatürk, Türk Milleti hakkında verilen esaret ve ölüm kararını ve bu kararın uygulanışına karşı gelen, isyan eden bir ulusun kurtarıcısı ve yeni bir devletin kurucusu olarak büyük ve tarihi görevi yerine getiren yüce bir kişidir. 1919’daki bunalımlı durumdan 1922’nın parlak zaferini çıkaran etkenlerin başında Türk Milletinin azim ve iradesini temsil eden Atatürk’ün üstün kişiliği, sağlam ve kuvvetli azim ve iradesi çok önemli rol oynamıştır.

Bütün önemli tarihi olayların, sosyal değişiklilerin, oluşmasında iradesini kuvveti, zekâsı, basireti ve bilgisi bakımından yaşadığı muhite (çevreye) tesir (etki) eden üstün kişilerin varlığı ve toplum içindeki rolü bir gerçek olarak belirmektedir.
*
Prof. Dr. Hüseyin Nail Kubalı’ya göre;
Atatürk, bir milli mücadele gerçeğidir.

“Her cemiyet (toplum) fevkalâde (olağanüstü) buhranlı (bunalımlı) zamanlarda, ferdî şuur ve iradeleri bir tek gaye ve menfaat etrafında toplayan bir tesanüt (dayanışma) duygusu ile hareket etmek zaruretini (gerekliliğini) duyar. Bu, cemiyetin kendi kendini savunma ihtiyacının bir sonucudur. Böyle bir tesanüt (dayanışma) zarureti ile kendiliğinden harekete geçen cemiyetin (toplumun) kollektif (ortak) şuur ve iradesi, çok defa enerjisi, bilgisi, ileri görüşü, sevk ve idare kabiliyeti ile temayüz eden (kendini gösteren) bir şahsiyette sembolleşir.
Türk Milleti de o kara günlerinde millî şuur ve iradesinin sembolünü Mustafa Kemal Paşa’da (Atatürk’te) bulmuş, millî istiklal (bağımsızlık) ve hâkimiyet (egemenlik) mücadelesinde kaderini, O’nun kudretli ellerine tevdi (emanet) etmiştir.”

*
Prof. Dr. Dankwort A. Rustov ise, Max Weber’den esinlenerek şöyle der:
Weber’e göre karizmatik bir lider, tarafların gözünde ortalama insanların üstünde yer alan, onların yararına mucizeler yaratmaya muktedir kişidir.
Karizmatik liderlikte asıl önemli olan, önderin olağanüstü nitelikleri bulunduğuna dair geniş halk tabakalarında sağlam bir inanış uyandırmasıdır. Karizmatik liderlik, bir çeşit bunalımlı dönemlerin liderliğidir.

Atatürk’ün ortaya çıkışında, olağanüstü nitelikleri bulunduğu hakkında bir inanç uyandırması, vatandaşın O’na inanması en önemli faktör olmuştur.  

Rustov’un açıklamasına göre Atatürk, çağımızın koşulları içinde, bunalımlı bir dönemde, karizmatik önderliği, liderliği temsil eden kişidir.
*
Tarık Zafer Tunaya’ya göre;
“Tolumun ve kendisini eyleme geçiren koşulları ustalıkla hesaplayan, toplumun dinamiklerini başarıyla yöneltebilen lider Atatürk, ortak bilincin özlemlerini sosyal ve siyasal alanda anlamlandırabilmiştir. Atatürk, geçmişle gelecek arasında, değiştirilmesi gerekenle değişik düzen arasındaki geçişi başarı ile temsil edebilmiştir. O’na büyük sıfatını vermemiz bu tarihsel davranışın anlamıdır.”
*
Atatürk ne yaptıysa Türk Milletine dayanarak, Türk Milletine güvenerek, bu milletin büyüklüğüne inanarak yapmıştır.
“İstiklal Savaşı ve Türk İnkılâbı, her hamlesinde milletimizin yüksek siyasi ve medeni karakteri ile memleket ideolojilerindeki şuurlu birliğine dayanarak muvaffak olmuştur.”
-Enver Ziya Karal –Atatürk’ten Düşünceler –
*
“Benim kuvvet ve kudretim, halkın bana gösterdiği emniyet ve itimattan (güven) ibarettir.”
-Atatürk – 1923 –

*
Türk Milleti devlet kurmak, vatan korumak kudretinde, kendi cevherindeki (özündeki) kıymet ve faziletlere istinat eden (dayanan) yapıcı ve yaratıcı bir millettir.”
 –Atatürk-


Atatürk’ün büyük eserinin sırrı buradadır. Millete inanmak, milletin kuvvet ve kudretini en iyi teşhis etmek ve onu faydalı yönleriyle harekete geçirmek.

Bugünlerde ülkesini ve milletini hakir görenlerin, kurtuluşu müstemleke kafası ile dışarıda arayanların, adeta Türk milletinin ve onun temsilcisi yönetiminin kulağını çekmelerini, yüksek tondan uyarılmasını isteyenlerin Atatürk’ü ve onun bütün kalpten inandığı Türk milletini tanımayışlarının gafletidir, bilinçsizliğidir.

Atatürk’ü tanımış, okumuş, içselleştirmiş ve fikirlerini benimsemiş olsalardı milletinden başkasına güvenmez, başkalarından medet ummazlardı.

10 Kasım vesilesiyle Atatürk’ü sadece “milletine güvenen gerçek lider” olarak kısaca tanıtmaya gayret ettim.


Ruhun şad olsun, mekânın cennet
Minnettardır Atam, bu yüce millet


Altay Tigin
10 Kasım 2016

Not:
Yazının büyük çoğunluğu –son bölüm hariç- aşağıdaki kaynaktan alınmıştır.

Kaynak:
ATATÜRKÇÜLÜK (İKİNCİ KİTAP)
ATATÜRK VE ATATÜRKÇÜLÜĞE İLİŞKİN MAKALELER
(Genelkurmay Başkanlığınca Hazırlanmıştır)
Milli Eğitim Basımevi – İstanbul 1988

facebookta paylaş

Kayıtlı

Nice dostlar gördük, içten gülen, güldüren
Nice dostlar gördük, dıştan gülen, öldüren…

Sayfa: [1]