Gizliilimler.Org

Gizli dünyaların kapısını aralamaya hazır mısın?

Yahuda İncili (Yahuda'nın Müjdesi, Gospel of Judas)

Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı ve şifrenizi girin

Haberler:

Sayfa: [1]
*GönderenKonu:

Yahuda İncili (Yahuda'nın Müjdesi, Gospel of Judas)

(Okunma sayısı 2748 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.


Çevrimdışı Akhenaton
Admin
Özel Onur Üyesi
*

Kazandığı madalyalar:
***************
Ruh Hali: Hasta
Rep Puanı: 0
Üye No: 1
Açtığı Konuları Göster
İletilerini Göster
Cinsiyet:
Nerden: Paralel Evren
İleti: 4306
  • Profili Görüntüle

Yahuda İncili (Yahuda'nın Müjdesi, Gospel of Judas)

« : Haziran 05, 2012, 08:43:03 ÖS »


Yahuda İncili (Yahuda'nın Müjdesi, Gospel of Judas)

Geographic Türkiye'nin Mayıs 2006 kapak konusu olan Yahuda İncili, 20. yüzyılın sonlarında Mısır'da bulunan Gnostik karakterli bir İncil nüshasıdır. Bu İncilin ortaya çıkışının ilk bakışta Hıristiyan dünyaya bomba etkisi yaptığı mutlaktır. Çünkü bu İncil, Hıristiyanlık tarihinde ihanetçi olarak görüldüğünden kendisinden en çok nefret edilen bir şahsın –İsa Mesih'in on 2. havarisi olan Yahuda İskaryot'un- aslında İsa Mesih'in rolünün gerçekleşmesini sağlayan bir kahraman olduğunu ortaya koymaktadır. İşte Hıristiyan düşüncesi üstündeki bu etkisinden dolayı ve National Geographic Türkiye'nin Mayıs 2006 sayısında da yayımlanmasından dolayı biz de Hıristiyanlık üzerine çalışan bir araştırmacı olarak bu yazımızda Yahuda İncilini muhtevasıyla birlikte okuyucuya tanıtıp değerlendirmeye çalışacağız. Bunu yaparken önce İnciller hakkında kısa bir bilgi vereceğiz. 2. olarak Yahuda İncilinin keşfediliş ve deşifre ediliş süreci üstünde duracağız. 3. olarak bir Hıristiyanlık araştırmacısı olarak söz konusu İncilin muhtevasını geleneksel Hıristiyan teolojisi açısından değerlendireceğiz. Son olaraksa Geographic Cemiyeti tarafından yaptırılan İngilizce tercümesini esas alarak metni Türkçeye aktaracağız. Bütün bunları yapmadaki temel amacımız geleneksel Hıristiyan düşüncesi için büyük bir meydan okuma olduğu ileri sürülen Yahuda İncilinin İsa-Mesih'in gökten yeryüzüne Adem'in işlediği asli günahı ortadan kaldırmak için gelen tanrısal bir varlık olduğu şeklindeki geleneksel Hıristiyan düşüncesini aklamaktan başka işe yaramadığını ortaya koymaktır.[1]

Yahuda'nın Müjdesi, ya da Yahuda'nın İncili, ya da Yahuda'nın Tanrı Büyüsü; 2006'da tekrar ulaşılan 220-340 yılları arasında yazılmış Yahuda'nın bakış açısıyla İsa Mesih'in başından geçenleri anlatmaktadır. National Geographic Society tarafından uzun süren bir araştırmanın sonucunda ortaya çıkan Yahuda'nın Müjdesi kitabından sadece belli bir bölümü hala okunabilir durumdadır. Bir çok sayfası kaybolmuş, yok olmuş ve hâlen tarihi eser kaçakçıları tarafından yüksek fiyatlarda satıldığı tahmin edilmektedir. Kitabın büyük bir çoğunluğunun ortaya çıkmasıyla da sayfaların fiyatlarının şu an astronomik rakamlarda olması tahminidir. Gnostik gruplar tarafından tek sayfasına 1.000.000$ verileceği gri-market'lerde duyurulmuş (Nisan başları 2006); fakat bu bilgi gruplar tarafından bir süre sonra yalanlanmıştır (13 Nisan 2006).

Mısır'da bir mağara mezarı'nda, mezarda yatan kişinin başucunda bulunan taştan bir kutunun içinde bulunan kitaplar arasında çıkan Yahuda'nın Müjdesi; önce mezar hırsızlarından, tarihi eser kaçakçılarına, ardından İsviçre'de en son 1983’te 3 Milyon dolara satılmaya çalışılmıştır. Satılmasında sorun çıkınca bir bankanın emanet kasasına kapatılan eski papirüs kâğıtları zamanla yok olmaya yüz tutmuş, şu an da büyük bir çoğunluğu silinmiştir. Orijinalinde 62 sayfa olduğu sanılan eserin 1999’da sadece 26 sayfası ve bu sayfaların sadece belli bir kısmı kalmıştır.

Radiocarbon tarihlendirmesine göre 220-340 yılları arasında yazılmış olduğu belirlenen eser, okuyan her grup tarafından şu ana kadar değişik bir şekilde yorumlanmıştır. Gökbilim'de yıldızların oluşumunu neredeyse kusursuz anlatılmasının yanısıra, mevcut Hıristiyanlık öğretilerinin karşısında radikal sunumlar içermektedir. İslam diniyle oldukça fazla uyum olması da, bu eseri dünya'nın 4 bir yanında gündeme taşımıştır.[2]

Profesör Rodolphe Kasser, eski dönemlere ait olan bu metni –Parkinson hastalığı nedeniyle titreyen elleriyle– aldı ve tok, berrak bir sesle okumaya başladı: "pe–di–ah–kawn–aus ente plah–nay". Bu tuhaf sözcükler Mısır'da Hıristiyanlığın ilk yıllarında konuşulan Kıptice'ydi. İlk Kilise, metni Hıristiyanlara yasakladığından beri bu sözcükleri hiç kimse duymamıştı. Bu kopya bir şekilde günümüze kadar ulaştı. Yüzyıllardır Mısır çöllerinde saklı kalan metin, 20. yüzyılın sonlarında gün ışığına çıkarıldı. Ardından antika tüccarlarının yeraltı dünyasında gözden kayboldu. (Bir antika tüccarı metni 16 yıl boyunca Hicksville'deki –ABD– bir bankanın kiralık kasasında kaderine terk etti.) Metin, Kasser'e ulaşıncaya kadar papirüs parçalanmıştı ve üstündeki yazılar neredeyse sonsuza kadar kaybolacaktı.

Dünyanın önde gelen Kıptice uzmanlarından biri olan 78 yaşındaki bilim insanı, metni okumasını tamamladı ve sayfayı dikkatlice masaya koydu. "Çok güzel bir dil, değil mi? Yunan alfabesiyle yazılmış Mısır dili." Gülümsedi. "Bu, İsa Mesih'in havarilerine yanlış yolda olduklarını anlattığı pasaj." Metin onu büyülemişti; bunun nedeni çok açık. İlk sayfanın ilk cümlesi şöyle: "İsa Mesih'in Yahuda İskaryot ile yaptığı konuşması sırasında ifade ettiği vahyin gizli bilgisidir..."

Neredeyse 2000 yıl sonra, Hıristiyanlık tarihinde en çok nefret edilen kişi geri dönmüştü. İnanışa göre İsa Mesih'in yakın dostu ve 12 Havariden biri olan Yahuda, 30 parça gümüş karşılığında İsa Mesih'i öperek kimliğini ele verir. Sonra da duyduğu suçluluk nedeniyle aklını yitirir ve kendini asar. Ve sonunda hainliğin simgesi haline gelir. Hayvanların kesim için bekletildiği ağıllarda diğerlerini kesim yerine yönlendiren keçiye Yahuda keçisi deniyor. Almanya yeni doğan bebeklere Judas (Yahuda) adının verilmesini yasaklayabiliyor. Hıristiyanlık, haini olmadan bildiğimiz Hıristiyanlık olamazdı.[3]
YAHUDA İNCİLİ (Metin)

Giriş: Kitap Burada Başlıyor

Fısıh bayramını kutlamadan önceki 3 hafta boyunca İsa Mesih'in Yahuda İskaryot ile konuşması sırasında ona naklettiği vahyin/ilhamın gizli hikâyesi. Metnin Türkçe çevirisinde Rodolphe Kasser, Marvin Meyer, and Gregor Wurst'in François Gaudard'la işbirliğiyle yaptıkları İngilizce çevirisi kullanılmıştır.

İsa Mesih'in Dünyevi Görevi

İsa yeryüzünde göründüğünde insanlığın kurtuluşu için mûcizeler ve büyük olağanüstülükler göstermiştir. Bazıları iyilik yolunda yürürken kimileri de günah ve haddi aşma yolunda yürümüştür. 12 havari seçilmiştir.
Sahne:1) İsa Mesih'in Havarileriyle Diyalogu: Şükran ya da Komünyon Duası/Ayini

Birgün İsa havarileriyle Yahuda bölgesindeyken onları bir arada toplanmış ve dinî bir ibadet için oturmuş vaziyette buldu. Havarilerine yaklaştığında onlar bir araya gelerek oturmuş ve ekmek üstünden şükran duasında bulunuyorlardı. İsa bu durumda onları görünce güldü. Havariler ona şöyle dedi: “Ey Üstat/Muallim niçin bizim şükran duamıza gülüyorsun? Biz doğru olan şeyi yapıyoruz”. İsa onlara şöyle yanıt verdi: Ben size gülüyorum. Çünkü siz bunu kendi iradenizden dolayı yapmıyorsunuz. Sizin bunu yapmanızın nedeni övülmeyi arzu eden tanrınızdır.

Onlar: “Üstat sen… Bizim Tanrımızın oğlusun” diye yanıt verdi. İsa onlara şöyle dedi: Beni nasıl tanıyorsunuz/Benim kim olduğumu nasıl biliyorsunuz? Gerçekten size derim ki sizin aranızdan hiçbir nesil benim kim olduğumu bilmeyecek/beni tanımayacak”.
Havariler Kızıyor

Havarileri bu sözleri işitince kızmaya, çileden çıkmaya ve kalplerinden İsa Mesih'in küfür içinde olduğunu geçirmeye başladılar. İsa, havarilerinin söylediği şeyleri anlamadığını görünce onlara şöyle dedi: Kapıldığınız heyecan niçin sizi kızgınlığa sevk etti? Tanrı’nız sizin içinizdedir ve o sizi ruhlarınıza kızgınlık duyma konusunda kışkırtmaktadır. İnsanoğlu arasında yeterince güçlü olan sizlerden biri mükemmel bir insan meydana getirsin ve o da benim karşıma çıksın”. Onların hepsi bir ağızdan “biz güçlüyüz” diye yanıt verdi. Fakat Yahuda İskaryot hariç onların ruhları İsa Mesih'in önünde durmaya cesaret edemedi. Fakat Yahuda İsa Mesih'in önünde durabildi. Fakat o da İsa Mesih'in gözlerine bakamadı ve yüzünü ondan çevirdi. Yahuda İsa'ya şöyle dedi: “Senin kim olduğunu ve nereden geldiğini biliyorum. Sen Barbelo'nun ölümsüz krallığındansın. Ben seni gönderenin adını telaffuz etmeye layık değilim.”

İsa, Özel Olarak Yahuda İle Konuşuyor

Yahuda'nın yüceltilmiş bir şey hakkında düşüncelerini ifade ettiğinin farkında olarak İsa ona şöyle dedi: “Diğerlerinden ayrıl/onlardan uzak dur. Sana krallığın gizemlerinden bahsedeceğim. Senin krallığa ulaşman/onu elde etmen mümkündür. Fakat bunu yapınca sen çok üzüleceksin. 12 havarinin tanrılarıyla bütünleşmesi için başka biri senin yerini alacak”. Yahuda İsa'ya şöyle dedi: “Bütün bunları bana ne zaman söyleyeceksin. Bu nesil için aydınlık günü ne zaman doğacak?”. Fakat o bunu dediğinde İsa onu terk etti.

Sahne:2) İsa Tekrar Havarilerine Görünüyor

Ertesi sabah bütün bunlar olduktan sonra İsa tekrar havarilerine görünüyor. Havariler İsa'ya “Üstat, bizi terk ettiğinde nereye gittin ve ne yaptın?” dedi. İsa'da onlara şöyle karşılık verdi: “Başka büyük/değerli ve kutsal bir neslin yanına gittim”.

Havariler İsa'ya şöyle dedi: “Rab/Efendi, Bizden daha üstün ve daha kutsal olan nesil hangisidir, bu krallıklarda değil, değil mi?” İsa bunu işitince güldü ve şöyle dedi: “Kalbinizden büyük ve kutsal nesil hakkında niçin düşünüyorsunuz? Gerçekten de size derim ki bu kâinatta dünyaya gelen hiç kimse o nesli görmeyecektir. Hiçbir yıldız topluluğu melekler grubu o nesle hükmetmeyecektir. Hiçbir ölümlü beşer o nesille ilgili olmayacaktır. Çünkü o nesil sizin geldiğiniz gelmemektedir. Sizin aranızdaki insanların nesli beşer neslidir. güç ki onunla diğer güçler ki onunla siz hükmedersiniz”.

Havarileri bunu işittiğinde her biri ruhsal olarak bunaldı/kalpleri üzüntüyle kaplandı. (İsa'ya) bir kelime bile söyleyemediler. Başka birgün İsa yine onların yanına geldi. Onlar İsa'ya şöyle dedi: Üstat, bir vizyonda seni gördük. Gece hepimiz büyük bir rüya gördük. İsa onlara “Niçin (ne zaman…) saklandınız” dedi.

Havariler Mabedi Gördü ve Onu Tartıştı

Onlar şöyle dedi: “İçinde büyük bir sunağı olan kocaman bir ev gördük. İçinde 2 adam –hepsi de din adamıydı- ve bir isim vardı. Rahipler sunuları alıncaya kadar kalabalık bir grup sunakta bekliyordu. Biz beklemeye devam ettik”.

İsa onlara “rahipler/din adamları nasıl görünüyordu/ne gibi idi” dedi. Onlar da şöyle yanıt verdi. “Bazıları… 2 hafta; bazıları kendi çocuklarını kurban ediyor, bazıları boğazlama işiyle ilgileniyor; bazıları bir sürü günah işliyor ve kanunsuz iş yapıyordu. Sunağın önünde duranlar senin adını çağırıyordu.. Onların noksanlığının ortaya çıkardığı tüm bu eylemlerde kurbanlar ifa edilmeye çalışılıyordu. Onlar bunu söyledikten sonra sessizliğe gömüldü. Çünkü üzülmüşlerdi.
İsa Mabetle İlgili. Bu Vizyonu Alegorik Olarak Yorumluyor

İsa onlara şöyle dedi: “Niçin üzüldünüz? Gerçekten de size derim ki sunak önünde toplanan tüm rahipler benim adımı çağırıyordu. Yine size derim ki benim adım insan soyları aracılığıyla yıldız soyları tarafından bunun üzerine yazılmıştır. Onlar benim adıma utanç verici bir şekilde meyve vermeyen ağaç dikmektedir”.

İsa onlara şöyle dedi: “Sunakta sunuları aldıklarını gördükleriniz sizlersiniz. İşte sizin kulluk ettiğiniz Tanrı. Gördüğünüz 12 kişi sizlersiniz. Kurban edilmek üzere sunağa getirilen kuzular/davarlar sizin saptırdığınız kişilerdir. (onlar) sunağın önünde toplanmış benim adıma bunu yapıyorlar. Dindar nesiller ona bağlı kalacak. (Zina edenlerden) biri orada durduktan sonra, çocukların katillerinden biri orada durduktan sonra, insanlarla uyuyanlardan biri orada durduktan sonra, sakınanlardan, kirlenen insanlardan arta kalanlardan, hukuksuzlardan ve hata içinde olanlardan biri ortada durduktan sonra ‘biz melek gibiyiz” deyenler her şeyi sonuçlandıran yıldızlardır. Çünkü insan soyuna şöyle denmiştir: ‘Bakın! Tanrı bir rahibin –hata görevlisi- ellerinden sizin kurbanlarınızı almaktadır'. Fakat “Kıyamet günü onlar utanacaklardır” emrinde bulunan Kainatın Efendisi olan Rabdir”.

İsa onlara dedi: “Sunakta sunduğunuz kurban sunma işine son verin… Onlar sizin yıldızlarını tüketmektedir. Siz meleksiniz ve orada mevcutta onların varacağı sonuca ulaşmış durumdasınız. Bırakın onlar sizin önünüzde tuzağa düşsünler. Onların gitmesine müsaade edin… (15 satır kayıp). Bir fırıncı göğün altındaki tüm yaratıkları besleyemez.. Ve onlaradır ve bizedir. İsa onlara şöyle dedi: Benimle mücadele etmeye bir son verin. Her birinizin kendi yıldızı var ve herkes (17 satır kayıp. Bu krallığın insanlarından ağaç için bahara gelen… Tanrı’nın cennetini sulamak için gelmiştir. O nesil (sonsuza tek) sürecektir. Çünkü o hayat yolunda bozulmayacak/ifsat olmayacaktır…
Yahuda Söz Konusu Nesli ve İnsan Nesillerini İsa'ya Soruyor

Yahuda İsa'ya “Öğretmenim/Üstadım bu (bahsettiğin) nesil ne tür meyveler verecek” diye sorar. İsa'da şöyle yanıt verir: “Her insan soyunun ruhu ölecektir. Bununla birlikte bu insanlar krallık zamanını tamamladığında ve ruhlar onları terk ettiğinde onların benleri ölecek ancak ruhları diri kalacak ve onlar göğe yükletilecektir”. Yahuda şöyle dedi: “İnsan soylarının geri kalanı ne yapacak?” İsa'da şu yanıtı verdi: Kaya üzerine doğum ekmek ve sonrada ondan ürün harman etmek mümkün değildir. Keza bu kirlenen/bozulan neslin… ve insanların ruhları gökteki sonsuz krallığa gitsin diye Tanrı’nın ölümlü insanları yarattığı eli olan … ayartılır hikmetin yoludur. Gerçekten de ben size derim ki, melek güç bu kutsal soyları görebilecektir. İsa bunu söyledikten sonra oradan ayrıtlı.
Sahne 3: Yahuda Vizyonunu Anlatmakta/Nakletmekte ve İsa'ya Yanıt Vermekte

Yahuda dedi: Üstat, onları dinlediğin gibi beni de dinle. Çünkü müthiş bir rüya/vizyon gördüm. İsa bunu işittiğinde güldü ve şöyle dedi: “Sen on 3. ruh niçin böyle çok uğraşıyorsun? Konuş, Sana tahammül edeceğim. Yahuda şöyle dedi: Vizyonda/rüyada 12 havarinin beni taşladığını ve bana şiddetli bir şekilde eziyet ettiğini gördüm. Senden sonra (senin olduğun) yere gelmiştim. Bir ev gördüm gözlerim o evin büyüklüğünü kavrayamadı. Evin etrafında ünlü insanlar vardı.Evin yeşilimsi bir kubbesi/çatısı vardı. Evin ortasında bir kalabalık vardı (iki satır kayıp) ve şöyle diyorlardı: ‘Efendi beni bu insanlarla birlikte al'. İsa şöyle yanıt verdi: Yahuda, senin yıldızın seni saptıracak/baştan çıkaracak. Doğum itibarıyla ölümlü olan hiçbir kimse gördüğün eve girmeye layık değildir. Çünkü orası sadece kutsal olanlar için ayrılmıştır. Ne güneş ne ay ne de gündüz oraya hükmedecektir. Fakat kutsal olanlar kutsal meleklerle birlikte sonsuz krallıkta daima ikamet edecektir. Bak, sana krallığın gizemlerini açıklıyor ve yıldızların hatalarını öğretiyorum; ve onu gönder

Yahuda Kendi Kaderini Soruyor

Yahuda dedi: “Efendim, benim tohumun idarecilerin kontrolü altında olabilir mi? İsa ona şöyle deyerek yanıt verdi: “Gel, ben (iki satır kayıp). Krallığı ve onun soyunu gördüğünde üzülecek/kederleneceksin”. Yahuda bunu işittiğinde şöyle dedi: “Ondan alacağım ne iyilik var? Çünkü sen beni o nesilden ayırtın/ayrı tuttun”. İsa şöyle diyerek yanıt verdi: Sen on 3. olacaksın. Diğer nesiller tarafından lanet edileceksin. Onlara hükmetme pozisyonunda olacaksın. Son günlerde onlar senin kutsal nesle yükselmene lanet edecek”. İsa Yahuda'ya Kozmoloji Öğretiyor: Ruh ve Kendi Kendine Meydana Gelme İsa dedi:, sana hiç kimsenin görmediği/bilmediği sırları öğreteyim. Sınırlarını hiçbir melek soyunun görmediği muhteşem ve sınırsız bir kainat ve onda muhteşem gözle görünmez bir Ruh var.

Hiçbir melek gözünün görmediği Hiçbir kalbi düşüncenin algı edemediği Ve hiçbir şekilde herhangi bir isimle çağrılmayan “Ve orada ışık saçan bir bulut göründü. İsa dedi: Refakatçim olarak bir meleğin içeri girmesine müsaade edelim”. Aydınlanmış ve kendi kendine ortaya çıkan büyük bir melek buluttan ortaya çıktı. Ondan dolayı diğer 4 melek diğer bir buluttan ortaya çıktı. Onların hepsi, "Kendi Kendine Ortaya Çıkan İçin" refakatçi oldular. Kendi kendine husule gelen “gelin ortaya çıkalım” dedi ve onlar da meydana geldi. O, saltanat sürsün diye ilk ışık saçanı yarattı ve melekler ona hizmet etmek için meydana gelsin dedi ve sayısızca melek husule geldi. Yine O, ona hizmet etsinler diye sayısız melekle birlikte saltanat sürsün diye 2 ışık saçanı yarattı. İşte bu onun geri kalan aydınlanmış kainatları nasıl yarattığını ortaya koymaktadır. Onları saltanat sürsünler diye yarattı ve sayısız melekleri de onlara yardımcı olsun diye yarattı.

Ademler ve Işık Saçan Varlıklar

Ademler ilk ışık saçan buluttaydı ve hiçbir melek (onları) Tanrı diye adlandırılanlar arasında görmemişti. O, bu meleğin benzerinden sonra. Seth'in bozulmaz/dürüst soyunu yarattı ve daha sonra 12ler 20 dörtler ortaya çıktı. Dürüst nesilde Ruh'un iradesi doğrultusunda yetmiş-iki ışık saçan var etti. Yetmiş 2 ışık saçan varlığın kendisi Ruh'un iradesi doğrultusunda 360 ışık saçan varlık husule getirdi. Onarlın sayıları, her biri için 5 olacak. “12 ışık saçan varlığın 12 sonsuzluğu, her bir sonsuzluk için yedi gökle birlikte babalarını oluşturmaktadır ki böylece yetmiş 2 ışık saçan için yetmiş 2 gök olsun. Onların her biri 5 semaya sahiptir ve toplam 3 yüz 60 gökyüzü vardır. Onlara şan/şeref ve tapınma için yetki ve sayısız melek verilmiştir. Yine onarla tüm sonsuzluklar, göklerin ve onların semalarının şerefi ve tapınması için bakire ruhlar da

Kozmos, Kaos ve Yeraltı Dünyası

Ölümlülerin sayıca çokluğu Kendi kendine meydana gelen Baba ve yetmiş 2 ışık varlığı ve yetmiş 2 sonsuzluk tarafından kozmos yani cehennem olarak adlandırılmaktadır. Onda dürüst/bozulmaz güçleriyle ilk insan görüntü/ortaya çıktı. Bu nesille birlikte ortaya çıkan ve kendisinde bilgi bulutu ve melek olan sonsuzluk El olarak adlandırılmaktadır. sonsuzluk ondan sonra dedi: “Cehennemi/kaosu ve yeraltı dünyasını idare etmek için 12 melek var olsun”. Bak, buluttan yüzü ateş gibi parlayan ve görüntüsü kanla lekelenen bir melek ortaya çıktı. Adı isyankar anlamında Nebro'ydu. Diğerleri onu Yaldabaoth diye adlandırmaktaydı. Saklas adlı diğer bir melek de buluttan geldi. Böylece Nebro, Saklas'ın yanında kendisine yardımcı olsunlar diye altı melek yarattı. Bunlar gökte 12 melek üretti ve bu melekler gökte bir bölgeyi kendilerine aldı.

Yöneticiler ve Melekler

12 idareci 12 melekle konuştu: “Gelin her birimiz onlara izin verin (bir satır kayıp) melekler İlk olan Mesih diye adlandırılan Seth'tir 2.si Harmathoth'tur ki o 3.sü Galila. 4.sü Yobel. 5.si Adonaios'tur. Bunlar yeraltı dünyasına ve ilk olarak da kaosa hükmeden beşlidir.

İnsanlığın Yaratılışı

Saklas meleklere şöyle dedi: “Benzerlikten ve görüntüden sonra gelin bir insanoğlu yaratalım.”. Onlar Adem'i ve bulutlarda adı Zoe diye yazan eşi Havva'yı şekillendirdi. Çünkü bu isimle tüm soyları insanı arayacak ve onların her biri bu isimlerle kadını çağıracak. Şimdi, Sakla emretmedi hariç nesillere bu. Yönetici Adem'e dedi: Çocuklarınla birlikte uzun bir yaşam süreceksin”.

Yahuda Adem ve İnsanlığın Kaderini Soruyor

Yahuda İsa'ya dedi: İnsanoğlunun yaşayacağı uzun zaman nedir/ ne kadardır? İsa dedi: “Niçin bunu merak ediyorsun. Adem ve onun nesli krallığını aldığı yerde kendi idarecisinin uzun ömürlülüğüyle birlikte kendi hayat uzunluğunu yaşadı”. Yahuda İsa'ya şöyle dedi: “İnsan ruhu ölecek mi?” İsa dedi: “İşte bu insanlar Tanrı'ya kulluk etsinler diye Tanrı’nın Mikail'e ruhları insanlara ödünç olarak vermesini emretmesinin nedenidir. Yüce Olan Cebrail'e ruhları, üzerlerine ipotek koymaksızın büyük nesillere bahşetmesini emretti. Bu yüzden de ruhların geri kalanı (54 (bir satır kayıp)

İsa, Yahuda ve Diğerleriyle Günahkarın/ Kötünün İmhasını tartışıyor

ışık (yaklaşık 2 satır kayıp) içinizdeki ruh melekler jenerasyonu arasında bu bedende ikamet etmektedir. Fakat kaosların kralları ve yeraltı dünyası onlar üzerine hakimiyet kurmasın diye Tanrı Adem ve onunla beraber olanlara bilgiyi bahşetmiştir. Yahuda İsa'ya dedi: “Böylece o nesiller ne yapacak”? İsa dedi: Gerçekten de size derim ki onların hepsi için yıldızlar işleri görür ve mükemmelleştirir. Saklas onun için tayin edilen zaman dilimini tamamladığında onların ilk yıldızı nesillerle ortaya çıkar. Onların söylediklerini bitirecek ve yaptıklarını yapacaklardır. O zaman onlar benim adıma zina edecek ve çocukları boğazlayacaktır. onlar (yaklaşık altı buçuk satır kayıp) benim ismimle ve onlar sizin yıldızınız on 3. kainattır. Bunu söyledikten sonra İsa güldü. Yahuda dedi: Üstat, niçin bize gülüyorsun? İsa şöyle diyerek yanıt verdi: “Ben size değil, yıldızların hatalarına gülüyorum. Çünkü bu altı yıldız 5 savaşçıyla birlikte abuk sabuk konuşmaktadır. Onlar yaratıklarıyla beraber helak edilecektir.

İsa Vaftiz Olanlardan ve Yahuda'nın İhanetinden Bahsediyor

Yahuda İsa'ya şöyle dedi: Bak, senin adına vaftiz olanlar ne yapacak?

İsa dedi: Gerçekten de sana derim ki, benim adıma yapılan bu vaftiz (yaklaşık 9 satır kayıp). Gerçekten de sana derim ki Saklas'a kurban sunanlar Tanrı (üç satır kayıp) her şey kötüdür. “Sen onların hepsine üstün geldin. Çünkü sen beni giydireni kurban edeceksin”

Senin boynuzun halihazırda yükseltildi
Senin hiddetin şefkate dönüştürüldü
Senin yıldızın parlamakta

Ve senin kalbin

Gerçekten senin son olur (yaklaşık 2 buçuk satır kayıp) üzüntü (yaklaşık 2 satır kayıp) idareci, çünkü o yok edilecektir. O zaman Adem'in büyük soyunun imajı yükseltilecektir. Çünkü gök, yeryüzü ve melekler öncesi sonsuz âlemlerden olan o nesli vardı. Bak, sana her şey söylendi. Gözlerini kaldır ve buluta, onun içindeki ışığa bak ve onun etrafını çevreleyen yıldızlara bak. Yolu gösteren/işaret eden senin yıldızındır”. Yahuda gözlerini kaldırdı ve buluttaki ışığı gördü ve ona girdi. Yerkürede ayakta duranlar buluttan gelen ve şöyle ünleyen bir ses işitti. büyük nesil …imaj (yaklaşık 5 satır kayıp).

Sonuç

Onların baş rahipleri homurdandı çünkü o dua için konuk odasına gitmişti. Fakat kimi yazıcılar orada dua sırasında onu tutuklamak için dikkatlice onu gözlemliyordu. Çünkü onlar insanlardan çekiniyordu/korkuyordu. Çünkü o herkes tarafından peygamber olarak kabul ediliyordu. Onlar Yahuda'nın yanına gelip ona şöyle dediler: “Burada ne yapıyorsun? Sen İsa Mesih'in öğrencisi/havarisisin. Yahuda onların arzı ettiği gibi onlara yanıt verdi. Bir miktar para aldı ve İsa Mesih'i onlara teslim etti.[1]

Kaynaklar

[1] Doç. Dr. Mahmut Aydın (OMÜ. İlahiyat Fakültesi Dinler Tarihi Öğretim Üyesi), "Yahuda İskaryot Bir Hain mi? Yoksa Bir Kahraman mı? Yahuda İncili Üzerine Bir Yorum", MİLEL VE NİHAL (İnanç, kültür ve mitoloji araştırmaları dergisi), yıl: 3 sayı: 1-2, Aralık 2005 – Haziran 2006, dinlertarihi.com/dergi/cilt_3/sayi1-2/aydin.pdf
[2] tr.wikipedia.org/wiki/Yahuda'nın_Müjdesi
[3] nationalgeographic.com.tr/ngm/0605/konu.aspx?Konu=1

facebookta paylaş

Kayıtlı

Facebook / Twitter / Paltalk: Akhenaton41 / Paltalk Odası: Edep Sahiplerine Munhasir Oda

Sayfa: [1]