Gizliilimler.Org

Gizli dünyaların kapısını aralamaya hazır mısın?

Bel ve Ejderha

Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı ve şifrenizi girin

Haberler:

Sayfa: [1]
*GönderenKonu:

Bel ve Ejderha

(Okunma sayısı 1544 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.


Çevrimdışı Akhenaton
Admin
Özel Onur Üyesi
*

Kazandığı madalyalar:
***************
Ruh Hali: Hasta
Rep Puanı: 0
Üye No: 1
Açtığı Konuları Göster
İletilerini Göster
Cinsiyet:
Nerden: Paralel Evren
İleti: 4306
  • Profili Görüntüle

Bel ve Ejderha

« : Haziran 01, 2012, 02:00:33 ÖÖ »
Bel ve Ejderha

GİRİŞ

Bel ve Ejderha, Daniel Kitabı'nın Yunanca çevirisine eklenen 2 öyküden oluşmaktadır. 1. öykü Bel adındaki putun düzmece olduğunu açıklayan Daniel'in bilgeliğini ve yürekliliğini anlatır. 2. öyküyse Bâbillilerin tapındığı bir ejderhayı Daniel'in nasıl yok ettiğini anlatır.

Ana Hatlar

1 -22 Bel kâhinleri Daniel'in bilgeliğine yenik düşer

23-32 Daniel ejderhayı öldürür

33-42 Daniel aslanların bulunduğu çukurdan kurtarılır

Daniel ve Bel Kâhinleri

1 Kral Astiyake'nin ölümünden son­ra, Pers Kralı Koreş krallığın başına geçti.

2 Daniel, Kral Koreş'in en yakın dostlarından biriydi. Kral danışmanla­rı arasında en çok Daniel'e güveni­yordu.

3 Bâbillilerin Bel adında bir putları vardı. Halk, Bel'e her gün 12 ölçek saf un, 40 koyun ve 50 galon şarap vermek zorunluluğundaydı.

4 Kral Koreş Bel'in bir tanrı olduğuna inanıyor, her gün ona tapınıyordu. Fakat Daniel kendi Tanrısı'na tapıyordu.

5 Birgün kral Daniel'e, "Niçin Bel'e tapınmıyorsun?" diye sordu. Daniel, "İnsan elinin eseri olan tanrılara tapınmam" diye yanıt verdi, "Ben ancak yaşayan Tanrı'ya taparım. O, gökyüzüyle yeryüzünü yarattı ve bütün insanların Rabbi'dir."

6 Kral, "Tanrımız Bel'in gerçekten yaşadığına inanmıyor musun?" diye sordu, "Her gün ne denli yiyip içtiğini görmüyor musun?"

7 Daniel gülerek şöyle yanıtladı: "Aldanmayın, ey kralım! Bel adını verdiğiniz bu tanrı, bronzla kaplı kilden oluşmuştur. Hiç bir zaman yiyip içmemiştir."

8 Bunun üzerine kral öfkelendi, Bel'in 70 kâhinini çağırttı. Onlara şöyle dedi: "Sizi uyarıyorum, Bel'e sunulan yiyecekleri onun yediğini bana göstermezseniz ölüme mahkûm edileceksiniz.

9 Bel'in yediğini kanıtlarsanız, Bel'in bir tanrı olmadığını söyleyen Daniel'i ölüme mahkûm ettireceğim."Daniel bu öneriyi kabul etti.

10 Ardından kralla birlikte Bel'in tapınağına gittiler. Orada, karılarından ve çocuklarından başka Bel'in 70 kâhini vardı.

11 Bel kâhinleri krala şöyle dediler: "Efendimiz, biz dışarı çıkıyoruz, siz masayı yiyeceklerle ve şarapla donatın. İşiniz bitince kapıyı arkanızdan kilitleyin, krallık mührüyle mühürleyin.

12 Sabahleyin geri döndüğünüzde Bel'in her şeyi yediğini görmezseniz bizi ölümle cezalandırabilirsiniz. Fakat her şey yendiyse, bize karşı düzmece suçlamalar yapan Daniel ölecektir."

13 Kâhinler olanlara aldırış etmiyordu, çünkü tapınaktaki bir masanın altına gizli bir kapı yapmışlardı. Böylece her gece içeriye girip sunulan yiyecekleri yiyebiliyorlardı.

14 Kâhinler gittikten sonra, kral Bel için yiyecekleri hazırladı. Ardından Daniel kül getirmelerini ve bu külü tapınağın döşemesine serpmelerini hizmetçilerine buyurdu. Bu işi yaparken onları kraldan başkası görmedi. Sonra hepsi dışarı çıktı, kapıyı kilitlediler. Kralın mührüyle de kapıyı mühürleyip gittiler.

15 Her zamanki gibi o gece kâhinler eşleri ve çocuklarıyla birlikte gizli kapıdan tapınağa girdiler, tüm yiyecekleri bitirip şarabı içtiler.

16 Ertesi sabah erkenden kral ve Daniel tapınağa gitti.

17 Kral, "Mühür açılmış mı, Daniel?" diye sordu. Daniel, "Hayır, efendim, mühür açılmamış" diye yanıtladı.

18 Kapı açılır açılmaz kral boş masayı gördü, bağırdı: "Ey Bel! Sen büyüksün. Sen gerçekten bir tanrısın."

19 Fakat Daniel gülmeye başladı ve krala şöyle dedi: "Tapınağa girmeden önce döşemeye bakın ve orada kimin ayak izlerini gördüğünüzü söyleyin."

20 "Erkeklerin, kadınların ve çocukların ayak izlerini görüyorum" diyen kral

21 öyle öfkelendi ki, kâhinlerle ailelerini tutuklatıp yanına getirtti. Masaya konan yiyecekleri yemek için her gece hangi gizli kapılardan içeri girdiklerini krala gösterdiler.

22 Böylece kral kâhinleri ölüme mahkûm etti, Bel'i de Daniel'e verdi. Daniel putu yok etti, tapınağını da yerle bir etti.

Daniel Ejderhayı Öldürüyor

23 Bâbillilerin tapındıkları büyük bir ejderha vardı.

24 Birgün kral Daniel'e şöyle dedi: "Bu tanrının canlı olmadığını söyleyemezsin. Bu durumda ona tapın!"

25 Daniel, "Ben Rabbe taparım" dedi, "Eşi olmayan, yaşayan Tanrı O'dur.

26 Efendim izin verirse, sizin ejderhanızı öldüreceğim. Bu işi yaparken kılıç ya da sopa kullanmayacağım." Kral, "Sana izin veriyorum" diye yanıtladı.

27 Ardından Daniel biraz katran, biraz yağ ve bir kaç tüy alıp tümünü bir arada kaynattı. Bunlarla çörekler yapıp ejderhaya yedirdi. Bunları yiyen ejderha şişti ve çatlayıp yarıldı. Sonra Daniel şöyle dedi: "İşte siz Bâbillilerin tapındığı bundan ibârettir."

28 Olup bitenleri öğrenince, Babil halkı öfkeyle krala baş kaldırdı. Şöyle bağırdılar: "Kral Yahudi oldu. İlk önce Bel'i yok edip kâhinleri öldürttü, şimdi de ejderhamızı öldürdü."

29 Ardından krala gittiler, Daniel'in kendilerine teslim edilmesini istediler. Kralı, "Dileğimizi reddedersen, seni ve aileni öldüreceğiz" diye uyardılar.

30 Ciddi olduklarını gören kral, Daniel'i onlara vermek zorunda kaldı.

31 Erkekler Daniel'i aslanların bulunduğu bir çukura attılar ve 6 gün orada bıraktılar.

32 Çukurda 7 aslan vardı ve her gün kendilerine yiyecek olarak 2 insan, 2 koyun verilirdi. Fakat 6 gün boyunca kendilerine hiç yiyecek verilmedi, böylece kuşkusuz Daniel'i yiyeceklerdi.

Daniel Kurtarılıyor

33 O günlerde Peygamber Habakkuk Yahuda ülkesindeydi. Türlü pişirmişti ve içine ekmek doğramıştı. Tarlada ekinleri biçenlere bir kap yemek götürürken,

34 Rabbin meleği kendisiyle konuştu: "Taşıdığın yemeği Babil'de aslanlar çukurunda bulunan Daniel'e götür."

35 Habakkuk, "Efendim, Babil'e hiç gitmedim, aslanlar çukurunun da nerede olduğunu bilmiyorum" diye yanıtladı.

36 Ardından melek peygamberi saçlarından yakaladı ve rüzgâr gibi çabucak Babil'e götürdü. Onu aslanlar çukurunun yanına bıraktı.

37 Habakkuk, "Daniel! Daniel! Tanrı sana yiyecek gönderdi. Gel de al" diye bağırdı.

38 Habakkuk'un sesini duyunca Daniel şöyle dua etti: "Tanrım, beni anımsadın, seni sevenleri asla terk etmezsin."

39 Sonra Daniel ayağa kalktı, yemeği yedi. Tanrı'nın meleği Habakkuk'u çabucak evine götürdü.

40 Daniel'in aslanlara atılmasından 7 gün sonra kral, onun için yas tutmak amacıyla çukura gitti. Oraya gidip çukura bakınca bir de ne görsün, Daniel çukurda oturuyordu.

41 Kral, "Ey Rab, Daniel'in Tanrısı, sen ne denli yücesin. Senden başka Tanrı yoktur" diye bağırdı.

42 Ardından kral Daniel'i çukurdan çıkarttı ve Daniel'i öldürmeye kalkışan kişileri çukura attırdı. Bir yandan kral bakarken, öte yandan aslanlar bu kişileri çarçabuk yediler.

facebookta paylaş

Kayıtlı

Facebook / Twitter / Paltalk: Akhenaton41 / Paltalk Odası: Edep Sahiplerine Munhasir Oda

Sayfa: [1]