Gizliilimler.Org

Gizli dünyaların kapısını aralamaya hazır mısın?

Süryani Alfabesi

Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı ve şifrenizi girin

Haberler:

Sayfa: [1]
*GönderenKonu:

Süryani Alfabesi

(Okunma sayısı 3349 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.


Çevrimiçi Akhenaton
Admin
Özel Onur Üyesi
*

Kazandığı madalyalar:
***************
Ruh Hali: Hasta
Rep Puanı: 0
Üye No: 1
Açtığı Konuları Göster
İletilerini Göster
Cinsiyet:
Nerden: Paralel Evren
İleti: 4306
  • Profili Görüntüle

Süryani Alfabesi

« : Mayıs 28, 2012, 08:47:07 ÖS »


20. yüzyılın başlarında Doğu Türkistan’da yapılan araştırmalarda 17’si bugün yaşamayan 30 ayrı dilde, 24 farklı alfabeyle yazılmış binlerce metin bulunmuştur. Bu karışıklık ve çeşitlilik o coğrafyada pek çok halkın, kültürün, inancın birlikte yaşadığını gösterir. Bu yüzden de Uygur Türk Devleti, tarihin kaydettiği en hoşgörülü, düşünce ve inanç özgürlüğüne en saygılı devletlerinden biri olarak değerlendirilir. Belirtilen bu çeşitliliğin unsurlarından biri de Süryani alfabesinin bir kolu olan Estrangelo yazısıdır.

Hıristiyan misyonerler Türkler arasına 2. yüzyılda girmeye başlamışlarsa da bu dinin Türklerce kabul edilen Nasturî mezhebi 7. yüzyılda yayılmaya başlamıştır. Doğu Türkistan’ın Turfan şehri çevresinde araştırma yapan bilim insanları, bu bölgede pek çok Nasturî kilisesine rastlamışlardır. Farklı alfabelerle yazılmış olan bu dine ait metinler, daha çok bu kiliselerde bulunmuştur. Bunların içinde Estrangelo (Süryani) yazısıyla yazılmış metinler de vardır.

Süryani alfabesi, daha çok Mardin Bölgesinde bulunan topluluğun konuşmuş olduğu dilin kullandığı alfabedir. 22 ünsüz harften oluşmaktadır. Sami dillerinin büyük
çoğunluğu gibi Süryanicede sağdan sola doğru yazılır. Ünsüzleri ünlüye dönüştürmek için birkaç yöntem vardır. Bunlardan biri, Arap alfabesinden alınan harekeler diğeriyse, satırın üstüne ya da altında ünlüleşme belirten, küçük Yunan harşerinin kullanılmasıdır28. Fonemler, İbranice ve Arapça gibi diğer Sami dillerle büyük ölçüde uygunluk gösterir; bu uyuma erkek ve dişi ayrımı da dâhildir. Sağdan sola yazılan bu alfabe Tedmür Aramicesinden alınmıştır. En eski yazı biçimi, 5. Yüzyıla kadar kullanılan “Estrangelo” yazısıdır. Doğu ve batı lehçelerinin gelişmesiyle Estrangelodan türemek üzere Doğu Lehçesi, “Nesturi” (köşeli); Batı Lehçesi de “Yakubi” (serto) yazısını geliştirmiş; bu üçünden de Yakubilerden ayrılarak Roma’ya bağlanan Melkidlerce kullanılan “Melki” yazı biçimleri gelişmiştir. Melki yazı biçimi daha çok Yakubi yazısına dayanmaktadır. Estrangelo yazısı daha sonra bir süsleme yazısı olarak varlığını sürdürmüştür.

facebookta paylaş

Kayıtlı

Facebook / Twitter / Paltalk: Akhenaton41 / Paltalk Odası: Edep Sahiplerine Munhasir Oda

Sayfa: [1]