Gizliilimler.tr.gg

Gizli dünyaların kapısını aralamaya hazır mısın?

Beni Anlayın!

Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı ve şifrenizi girin

Sayfa: [1]
*GönderenKonu:

Beni Anlayın!

(Okunma sayısı 3322 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı @Bircan
Süper Moderatör
Özel Onur Üyesi
*

Kazandığı madalyalar:
Ruh Hali: Huzurlu
Rep Puanı: 430
Üye No: 762
Açtığı Konuları Göster
İletilerini Göster
♥Kaderini kabullenirsen, rehberin olur...♥

• Profili Görüntüle

Beni Anlayın!

« : Ocak 04, 2015, 08:13:53 ÖS »
<a href="http://www.youtube.com/watch?v=aFG4cLqylfM" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=aFG4cLqylfM</a>

Beni Anlayın!

Çocuklarımızı ne kadar anlıyoruz?
Onları ne kadar gözlemliyoruz?
Onlara ceza verdiğimizde onlar bu cezayı neden hak ettiklerini biliyor mu?

Dikkat eksikliği ve Hiperaktivite çocuklarımızın sahip olduğu bir eksiklik değil, doğalarında yaşadıkları bir farkındalıktır. Onları yaptıkları yaramazlıklar, dikkat etmedikleri şeyler yüzünden etrafınızda gördüğünüz çocuklarla kıyaslamak yerine anne baba olarak çok iyi tanımamız yeterli...

Çocuklarımızı yargılamak yerine birlikte hareket ederek anlamak bir çok şeyin üstesinden gelmemizi sağlayacaktır. Anne ve baba olarak kendimizi yetiştirmek gelecek açısından büyük önem taşır... Toplumu aileler çoğaltır.

Bu konuyla ilgili çok beğendiğim bir videoyu sizlerle paylaşmak istedim.
İzlemeyenler olabilir. İzlemenizi tavsiye ediyorum...

@Bircan

facebookta paylaş

♥'Hiç kimse sizin yazdığınız bir şeyi, düşündüğünüz gibi okumaz.'♥

Çevrimdışı Free
Süper Moderatör
Özel Onur Üyesi
*

Kazandığı madalyalar:
Ruh Hali: Merakli
Rep Puanı: 11
Üye No: 1508
Açtığı Konuları Göster
İletilerini Göster
  • Profili Görüntüle

Ynt: Beni Anlayın!

« Yanıtla #1 : Ocak 04, 2015, 08:26:27 ÖS »
harbi bi konuyu gündeme getirmişsin bircan eskiden büyüklerimiz yaramaz dermiş şimdi adı hiperaktif oldu böyle çocukların...ebeveynlerin yapacağı tek şey bu durumda çocuklarına daha fazla zaman ayırmak kıyaslamak yerine sevgiyle yaklaşmak sevginin çözemediği sorun yoktur...selamlar....

Çevrimdışı @Bircan
Süper Moderatör
Özel Onur Üyesi
*

Kazandığı madalyalar:
Açtığı Konuları Göster
İletilerini Göster

• Profili Görüntüle

« Yanıtla #2 : Ocak 05, 2015, 12:39:36 ÖS »
Her yaramazlığın altında mutlaka bir neden vardır. Çocukların dünyası inanılmaz büyük ve saf, burada yapmak gereken zaten nedenlerini araştırıp anlamak. İmkansız diye bir şey yoktur. Yeter ki nereden başlayacağını bilsin insan Free, çocuklarımız geleceği oluşturacağı için onların dünyalarını hafife almamak lazım... hepimiz çocukluktan geldik. Anne baba olarak onları anlamak çokta zor olmasa gerek... 8)

Ve yaşadığımız bu zamanda hayatımızda çoğalan etkenler çocuklarımızın daha çocukluklarını bile yaşamadan büyümeye zorluyor. Aslında altında yatan nedenler çok kapsamlı ve birden ortaya çıkmayan şeyler. Her ne kadar eğitimli ve imkanları güzel aileler varsa da, imkansızlıkları yüzünden çocuklarını değil anlamaya birlikte zaman geçiremeyen aileler bile var. Yani free, bir tarafın yükü her zamanki gibi daha ağır... ::)

Çevrimdışı Gül
Süper Moderatör
Özel Onur Üyesi
*

Kazandığı madalyalar:
Ruh Hali: Fikirci
Rep Puanı: 165
Üye No: 772
Açtığı Konuları Göster
İletilerini Göster
♥ بسمللهرهمنرهم ♥ C¤ ♥

• Profili Görüntüle

« Yanıtla #3 : Ocak 05, 2015, 02:58:24 ÖS »

Çantasını hazırlarken ve okuldaki halleriyle aynı benim oğluma benziyor. Hayal dünyası çok geniş...
Ufakken parka gittiğimizde, kaydırağın tepesine çıkıp, aşağıya kaymak yerine, oynayan çocukların diyaloglarını, üzerinden geçen uçağı gözden kaybolana kadar seyreden ilginç tavırları vardı.
Doğa olaylarına ayrı bir hayranlık duyar her zaman...
Cama konan kuşun tavrını, karınca yuvasının başına oturup, onların yaşamını incelerken, sıkılmayan bir gözlemci.
Güneşin, tâ uzaklardan dünyayı aydınlattığı halde, uzayın neden karanlık olduğunu sorgulayan bir düşünür.
Ama asla kurallara sığmayan, zamanı an ile yaşayan, özgür bir ruh.

Biz büyükler, hep bir hayat koşuşturması içindeyiz. Yapmamız gereken işler, yemek, temizlik, alış veriş, sorumluluklar vs hiç bitmiyor. Bu sebepten çocuklar anı yaşadığında, örneğin; kaydırak tepesine çıkıp etrafa bakarken en fazla 10 dakika sabrede bildiğimi sonrasında, ''hadi kay gitme zamanı yaklaşıyor'' diyerek ısrarcı olduğumu hatırlıyorum. Yada okula hazırlanırken, 15 dakika sürenin yeterli bir zaman olduğunu düşünüp, her seferinde onun bitmeyen soru yağmurlarını, arada çıkardığı pijamasının elinde pervane olup da etrafta uçarak koşacağını unutup, okul zamanına kitlenmiş sesleniyorum yine ''okul vakti geç kalacaksın.!''
Hep bir yere, bir şeye yetişme koşuşturmasında, nice güzel anları kaçırıyoruz aslında..
Merkezimiz sevdiklerimiz olmalıyken, dünya meşakkatleri ön safta yer buluyor.

Paylaşım bana, Albert Einstein'ın bir sözünü anımsattı;
''Aslında herkes dahidir. Ama siz kalkıp bir balığı, ağaca tırmanma yeteneğine göre yargılarsanız, tüm hayatını aptal olduğuna inanarak geçirir.''

Video güzel olduğu kadar da düşündürücü....
Bu gibi paylaşımların devamını dilerim. Teşekkürler...

Çevrimdışı kafka
Tam Üye

Kazandığı madalyalar:
Ruh Hali: Merakli
Rep Puanı: 3
Üye No: 1511
Açtığı Konuları Göster
İletilerini Göster
  • Profili Görüntüle

« Yanıtla #4 : Ocak 05, 2015, 04:48:10 ÖS »
Aynı evde yetişen çocuklardan biri daha hareketli olabiliyor...bunun sevgiyle ilgiyle alakası varmı çocuğun içindenmi geliyor bilinmeyenler arasında...Hiperaktive çocuklara ayrı ilgi özen gösterilmeli ve gerekirse yardım alınmalı...Eline sağlık bircan...

Çevrimdışı @Bircan
Süper Moderatör
Özel Onur Üyesi
*

Kazandığı madalyalar:
Açtığı Konuları Göster
İletilerini Göster

• Profili Görüntüle

« Yanıtla #5 : Ocak 06, 2015, 10:02:50 ÖÖ »
Çocuklarımız hakkında gözden kaçırılan çok şey var gülüm!

Aile içi dengeyi kurmak o kadar kolay gibi görünmüyor. Çocuk hareketliyse ve yaramazlık yapıyorsa bunun bir ucu mutlaka ilgi çekmeye yöneliktir. Kendimizden pay biçelim. Hep birileri bizi dinlesin anlasın istiyoruz. Çocukların dünyasında da durum değişmiyor aslında, onlarda kendilerini duyurmak için çeşitli yollara baş vuruyorlar.

Seni buralarda görmek güzel gülüm, fikirlerini her zaman özlerim. Bilirsin sendeki bakış açısını severim. 8)

Sevgili Kafka, aile içinde kardeş farklılıkları anne babadan daha çok kişilik farklılıkları sanıyorum. Mesela ablamın büyük torunu ile ortanca torunu aynı eşit şartları paylaşmalarına rağmen biri hareketli, diğeri inadına rahat:) Aynı ailede dünyaya gelmeleri standart bir kişilik sergileyecekler anlamına gelmiyor. Kardeşte olsalar farklı kişilikler sergilenebiliyor...

Burada yazdığın gibi, ailelerin onlara karşı daha dikkatli ve eğitimci olmaları gerekiyor.. Yorumun için teşekkür ederim..

Çevrimdışı Altaytigin
Süper Moderatör
Özel Onur Üyesi
*

Kazandığı madalyalar:
Rep Puanı: 137
Üye No: 793
Açtığı Konuları Göster
İletilerini Göster
Akhepedia Üyesi

• Profili Görüntüle

« Yanıtla #6 : Ocak 06, 2015, 11:05:37 ÖÖ »

HEP ANLAYIŞ, HEP TAHAMMÜL…

Anlayış ve tahammülden başka, büyüklerin elinden ne gelir?
Büyükler ne kadar çok tahammül ederse, ne kadar çok anlayış gösterirlerse bir o kadar daha büyürler, kocaman ve her defasında biraz daha büyüyüp koskocaman olurlar, çocukların ve nazı çekilenlerin nezdinde…
Ya birazcık dik dururlarsa!
Ya nasihat vermeye kalkarlarsa!
Zaten ne bilir ki?

İşin bu yanı da var, değil mi Bircan Hanım?
Hep fedakârlık yapması gerekenler büyüklerdir.
Onlar anlayışlı olmasın da kim olsun ki?
Çocuk çocukluğunu, genç cahilliğini, yaşlı nazı geçtiğine nazını yapacak.
Naz çeken oldukça, zaten bu durum hiç değişmeyecek...

Büyükler çocukla çocuk, gençle cahil, yaşlıyla yaşlı, hastayla hasta olmak zorundalar.
Hiperaktifle de hiperaktif…

Yine her şey doğru düşünen, doğru anlayan ve doğru algılayan büyüklere düşüyor. Onların sabırları, hoşgörüleri, bilgi ve tecrübeleri, yetişmekte olan çocukların garantisi, güvencesi ve geleceği için çok çok önemli…
Gencecik fidanlara verilen su gibidir, sevgi ve şefkat.
Fidanların bakımını yapmak, zamanı gelince lüzumsuz dalını budağını budamak, onu daha gür ve sağlıklı kılmak için nasıl şartsa; eğitmek, öğretmek, doğru davranış kazandırmak, kimlik oluşturmasına yardımcı olmak da büyüklerin faziletiyle mümkün olacaktır.

Lafı uzatmayalım.
Kısaca demem şu.
“BÜYÜKLER, KÜÇÜKLERİN AYNASIDIR.

Güzel bir konu, anlamlı bir video…

Sevgi ve saygılarımla…

Altay Tigin

Nice dostlar gördük, içten gülen, güldüren
Nice dostlar gördük, dıştan gülen, öldüren…

Sayfa: [1]