Gizliilimler.Org

Gizli dünyaların kapısını aralamaya hazır mısın?

Bal Arıları

Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı ve şifrenizi girin

Haberler:

Sayfa: [1]
*GönderenKonu:

Bal Arıları

(Okunma sayısı 4409 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı F^tm^
Süper Moderatör
Özel Onur Üyesi
*

Kazandığı madalyalar:
Ruh Hali: Huzurlu
Rep Puanı: 167
Üye No: 772
Açtığı Konuları Göster
İletilerini Göster
♥ بسمللهرهمنرهم ♥

• Profili Görüntüle

Bal Arıları

« : Haziran 15, 2013, 02:26:37 ÖS »

Bal Arıları

Bal arılarının iğnesini batırdıktan sonra neden öldüğünü merak ediyorsanız bu fotoğraf her şeyi açıklıyor.
Resimdeki iğneyle arı arasındaki akışkan, aslında arının karın dokusu. Yani oradaki bağırsak vb. yapılardır. İğne ok ucu gibi birçok çengelden oluştuğu için, deriye battıktan sonra çıkması zordur. Arının iç organlarını kopararak çıkar. Arı iğnesini batırınca hemen tırnak ya da sert bir şeyle ittirip çıkarırsak arı ölmez yaşamasını sürdürür. Bir daha zehir üretmez Fakat arı iğnesi bağırsak zehir pompasıyla çıkınca bir kaç saat sonra ölür...

facebookta paylaş

Çevrimdışı @Bircan
Süper Moderatör
Özel Onur Üyesi
*

Kazandığı madalyalar:
Rep Puanı: 433
Üye No: 762
Açtığı Konuları Göster
İletilerini Göster
♥Kalbime bir dokunuşu var;Ben sizlere ömür...♥

• Profili Görüntüle

Ynt: Bal Arıları

« Yanıtla #1 : Haziran 15, 2013, 04:32:56 ÖS »
Başka bir pencereden bakarsak eğer, demek ki, can yakanın canı yanıyor...

Yinede bazen mecbur kalsa da ısırdığında ölmesi üzücü...

Arıdan çok korkardım küçükken ve hala inan hiç hatırlamıyorum arı ne zaman ısırdı o derece korunuyorum:)...Yinede bal arılarına üzülürdüm ısırdığında ölüyorlar diye...İşte bu yüzden kendimi ısırtmamaya çalışıyorum...

♥"Eğer aklın doluysa, hiçbir oda boş degildir. .."♥

Çevrimdışı F^tm^
Süper Moderatör
Özel Onur Üyesi
*

Kazandığı madalyalar:
Açtığı Konuları Göster
İletilerini Göster
♥ بسمللهرهمنرهم ♥

• Profili Görüntüle

« Yanıtla #2 : Ağustos 10, 2013, 12:10:15 ÖS »

Arılar besinlerin yerini, diğer arılara dans yoluyla anlatır... Titreşim ve çember dansıyla, diğer arılar ile iletişim kurarlar..

Dansları arasında en basidir, çember dansıdır. Kovanın yakındaki besin kaynağını diğer arılara haber verir.
Keşfedilmiş besini, kovana gelip haber vermek isteyen arı, çember dansı yapmaya başlar. Koku ve görme duyuları sayesinde besini kolaylıkla bulurlar..

Keşfedilen besin, belirli mesafeden daha uzaksa, bu kez daha farklı bir dans tarzına başvurulur.
Titreşim ve kıç dansı olarak bilinen bu dans, kovanın besine olan uzaklığını ayrıntılara girerek anlatır. Kanat vızıltısı ve salgıladığı feroman sayesinde, diğer arıları çevresine toplayan arı, vücudunun alt bölümünü titreterek, besin mesafesini anlatır. Besin uzaksa titreşim yavaş, yakınsa titreşim hızlıdır.
Besinin, kovana yönünde de güneş referans alınarak anlatılır. Dans esnasında arının pozisyonu, besinin güneş ve kovana yönünü çizer...
Örneğin besin, düz doğrultuda bulunuyorsa, arı başı kovana ve besine düz dans ederek bunu anlatır.

Çevrimdışı F^tm^
Süper Moderatör
Özel Onur Üyesi
*

Kazandığı madalyalar:
Açtığı Konuları Göster
İletilerini Göster
♥ بسمللهرهمنرهم ♥

• Profili Görüntüle

« Yanıtla #3 : Ağustos 14, 2013, 03:21:48 ÖS »

Kainatta olan her şey özel bir intizamla, bir döngünün, düzenin düzenleyicisi...
Bizim küçük gördüğümüz, hatta iğnesinden korktuğumuz arıların olmamasının, ekolojik dengeyi alt üst edeceği gerçeği ise bunu kanıtlar nitelikte...
Son dönemlerde ise bal arıları, toplu bir şekilde ortadan kayboluyor...
Buna bir çok sebep neden oluyor.. Örneğin; Cep telefonlarından yayılan radyasyon, bilinçsizce kullanılan tarım ilaçları, arıların yön bulma yeteneklerini olumsuz etkiliyor, doğaya zararlı unsurlar nedeniyle oluşan küresel ısınma da arıların biyolojik dengesini bozdu...
Oysa çiçek ve bitki polenleri arıların ayaklarına yapışarak, binlerce farklı bitkinin üreyip, çoğalmasına öncülük yaparlar... Hatta sadece süs bitkileri değil, yediğimiz kavun, çilek, kabak gibi sebzelerde buna dahil..
Küçücük bir arının kainatta yok olması, bitkileri, dolayısıyla onların olmayışıyla onlarla beslenen hayvanları ve bu döngü insanı etkileyecektir...

Ünlü düşünür Einstein:
"Eğer arılar yeryüzünden kaybolursa insanın sadece 4 yıl ömrü kalır. Arı olmazsa döllenme, bitki, hayvan, insan olmaz" diyerek bunun önemine vurgu yapmıştır...

aysegul
Ziyaretçi

« Yanıtla #4 : Ağustos 14, 2013, 03:32:16 ÖS »
Yazın bana bir çizgi filmi anımsattı cok severim. Cem yilmaz`ın da seslendirme yaptığı "Arı" filmini hatırlatti... Bu yazdığın degerli bilgiler orada da veriliyordu. bakarsan küçücük bir arı nasıl dünyanın dengesini etkiliyor..

Her zaman dedigim gibi var olan her şeyin bir yaratılma sebebi işlevi var. biri olmazsa diğeri varlığını sürdüremiyor...

İzlemeyenler izlesin, dünyaya biraz da onların gözünden bakmayı öğretiyor...

Çevrimdışı F^tm^
Süper Moderatör
Özel Onur Üyesi
*

Kazandığı madalyalar:
Açtığı Konuları Göster
İletilerini Göster
♥ بسمللهرهمنرهم ♥

• Profili Görüntüle

« Yanıtla #5 : Kasım 24, 2013, 02:33:59 ÖS »

Bal arıları, vücutlarında bulunan elektro alıcılar sayesinde, daha evvel ziyaret ettikleri bir çiçeğe yeniden uğramadıkları belirlenmiş...
Yarım kilogram bal üretebilmek için, bir bal arısının 2 milyondan fazla çiçekten bitki özü toplaması gerekiyor... Demek oluyor ki bütün çalışmalar da, farklı çiçek özlerini dolaşıyorlar..

Buzdolabına koymadan mutfak dolabında saklanmalı... Güneş ışığına teması engellenmelidir... Güneş ışığının zarar vermesinin sebebi, nem sağlamasıdır... Balı kavanozundan alırken, tahta kaşığı tercih etmeli.. Çünkü tahta kaşıkta mikrop barınamaz...
Hakiki bal asla bozulmaz... Piramitlerde bulunan balların 3000 yıllık bal olduğu tespit edilmiştir...

Sayfa: [1]